Lapkričio 12 d. Pasaulinė plaučių uždegimo diena

     Plaučių uždegimu (pneumonija)per metus  suserga daugiau nei 2,5 mln. žmonių. Reaguodami į negailestingus statistikos duomenis medikai didina informuotumą apie kovą su pneumonija, akcentuoja, jog plaučių uždegimas yra liga, kurios galima išvengti, tačiau ją būtina gydyti. Plaučių uždegimą gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos ar grybeliai. Gydytojai teigia, jog nors ligos sukėlėjai ir gali plisti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo, kuris čiaudi ar kosi, t.y. – lašeliniu būdu per orą.

    Šiais, 2023 m., Pasaulinės pneumonijos dienos tema yra „ Kiekvienas kvėpavimas svarbus: sustabdyti pneumoniją savo kelyje “ . Tema pabrėžia kiekvieno įkvėpimo svarbą ir pabrėžia, kad būtina skubiai sustabdyti pneumoniją anksti diagnozuojant, gydant ir prevenuojant.. Pirmoji Pasaulinė pneumonijos diena buvo paminėta 2009 m. lapkričio 12 d.. Paskelbus renginį, kelios vyriausybinės ir privačios organizacijos prisistatė, kad paremtų ir įgyvendintų geresnę visuomenės švietimo ir geresnių patalpų suteikimo politiką. Nuo tada Pasaulinės pneumonijos dienos tikslas buvo atkreipti dėmesį į visuomenės sveikatos epidemiją ir akcentuoti prevencinį švietimą, ne tik pabrėžti, kad reikia daugiau finansuoti sveikatos priežiūros paslaugas.

Faktai apie pneumoniją ir Pasaulinę pneumonijos dieną:

 • Pneumonija yra užkrečiama liga, kuri gali plisti kosint ir čiaudint, o per skysčius, tokius kaip kraujas gimdymo metu, o infekcijos sukėlėjas gali būti bakterijos, virusai ir grybeliai.
 • Streptococcus Pneumoniae yra dažniausia vaikų bakterinės pneumonijos priežastis
 • B tipo Haemophilus Influenzae (Hib) yra antra pagal dažnumą bakterinės pneumonijos priežastis
 • Kvėpavimo takų sincitinis virusas yra dažniausia virusinės pneumonijos priežastis
 • PSO duomenimis, kasmet nuo pneumonijos miršta 14 tūkstančių vaikų iki penkerių metų amžiaus, o tai sudaro 18 proc. visų vaikų iki penkerių metų mirčių visame pasaulyje.
 • UNICEF duomenimis, kas 39 sekundes vaikas miršta nuo pneumonijos
 • 65 metų amžiaus, sergančio LOPL, rizika susirgti pneumokokine pneumonija yra 7,7 karto didesnė nei sveiko, o sergantiems astma – 5,9 karto didesnė.
 • Apskaičiuota, kad 16 tūkst. mirčių nuo pneumonijos tarp vyresnių nei 50 metų suaugusiųjų yra susiję su oro tarša ir rūkymu.

Naudota informacija:

 1. https://www.medicina.lt/straipsniai/Lapkri%C4%8Dio-12-d-Pasaulin%C4%97-plau%C4%8Di%C5%B3-u%C5%BEdegimo-diena/18936
 2. https://www.netmeds.com/health-library/post/world-pneumonia-day-2023-significance-theme-and-preventive-measures-of-combat-this-fatal-illness
 3. https://www.pacehospital.com/world-pneumonia-day-12-november
 4. https://isid.org/world-pneumonia-day-2023/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=world-pneumonia-day-2023