Lapkričio 15-ąją minima 22-oji kasmetinė Pasaulinė lėtinė obstrukcinė plaučių liga

     Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) tai liga, kurios galima išvengti ir kuri yra gydytina, pasireiškianti dusuliu, lėtiniu skrepliavimu ir kosuliu. LOPL šiuo metu yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje.

     Sergamumas šia liga sudaro net iki 10 proc. šalių populiacijos. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje trys milijonai žmonių kasmet miršta dėl LOPL. Deja, bet šis skaičius didės dėl pasaulio gyventojų senėjimo ir nuolatinių rizikos veiksnių, pvz., tabako dūmų poveikio. Tabako dūmų ir kitų įkvėptų toksinių medžiagų , dujų poveikis yra pagrindiniai LOPL rizikos veiksniai. Naujausi tyrimai rodo, kad LOPL sukeliama dėl genetinių ir aplinkos rizikos veiksnių derinio, atsirandančių visą gyvenimą. Šis reikšmingas LOPL vystymasis rodo, kaip svarbu atsižvelgti į plaučių sveikatą nuo vystymosi iki pilnametystės.

2023 m. Pasaulinės LOPL dienos tema „Kvėpavimas yra gyvenimas – veik anksčiau“.

Šių metų tema siekiama pabrėžti ankstyvos plaučių sveikatos, ankstyvos diagnostikos ir ankstyvos intervencijos svarbą. Plaučių sveikata yra neatsiejama dalis. būsimos sveikatos, todėl dabar kaip niekad svarbu veikti greičiau. Dabar žinome, kad be tabako rūkymo yra daug kitų veiksnių, galinčių prisidėti prie LOPL ir kad ji gali prasidėti ankstyvame amžiuje ir paveikti jaunus žmones. Be to, turime dabar nustatytos pirmtakos sąlygos, kurios gali suteikti naujų galimybių ankstyvai diagnozei ir greitam gydymui. Šioje kampanijoje pagrindinis dėmesys bus skiriamas ankstyvos plaučių sveikatos svarbos akcentavimui ir LOPL prevencijos ir gydymo perspektyvai, veikdami anksčiau. Tai gali apimti ankstyvos rizikos prevenciją. veiksniai, plaučių sveikatos stebėjimas nuo gimimo, LOPL diagnozavimas pirmtako būsenoje ir greitas gydymas.

Naudota informacija:

  1. https://www.panevezioligonine.lt/Paneve%C5%BEio-ligonin%C4%97/lapkricio-15-aja-minima-22-oji-kasmetine-plop-liga/
  2. https://goldcopd.org/world-copd-day-2023/
  3. https://goldcopd.org/wp-content/uploads/2023/07/Untitled-design-1.jpg