LAPKRIČIO 16 – OJI – PASAULINĖ LĖTINĖS OBSTRUKCINĖS PLAUČIŲ LIGOS DIENA „Tavo plaučiai gyvenimui“

     Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) jau yra trečiąja pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje. Ją lenkia tik širdies ligos ir insultas. Tai lėtinė liga, kuri pažeidžia plaučius, kvėpavimo takus, bronchus, taip pat sukelia sisteminius viso organizmo sutrikimus. Dauguma žmonių nežino, kad serga LOPL tol, kol liga išsivysto iki vidutinio sunkumo ar net sunkios stadijos, todėl šia liga suserga vis daugiau žmonių.

     LOPL diena šiais metais minima lapkričio 16-ąją. Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos iniciatyva (GOLD) primena, kaip svarbu rūpintis savo sveikata, skelbdama žinutę: „Tavo plaučiai gyvenimui“. Šių metų tema siekiama pabrėžti visą gyvenimą trunkančios plaučių sveikatos svarbą. Gimstate turėdami tik vieną plaučių rinkinį. Nuo vystymosi iki pilnametystės, sveikų plaučių palaikymas yra neatskiriama ateities sveikatos ir gerovės dalis. Pagrindinis dėmesys skiriamas veiksniams, prisidedantiems prie LOPL nuo gimimo iki pilnametystės ir ką galime padaryti, kad visą gyvenimą būtų palaikoma plaučių sveikata.

     Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra progresuojančios plaučių ligos, kurios galima išvengti ir kuriai būdingi ilgalaikiai kvėpavimo simptomai ir oro srauto apribojimas, rūšis. Pagrindiniai jo simptomai yra dusulys ir kosulys bei galimas lėtinis skreplių išsiskyrimas. Tai progresuojanti liga, kuri laikui bėgant pablogėja, todėl kasdienė veikla, pvz., vaikščiojimas ar apsirengimas, tampa vis sunkesnė. Dažniausia LOPL priežastis yra tabako rūkymas ir kitos įkvepiamos toksiškos dalelės bei dujos. Kiti veiksniai yra alfa-1 antitripsino trūkumas, vyresnis amžius ir genetika.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija:

  1. https://goldcopd.org/world-copd-day-2022/
  2. https://www.panevezioligonine.lt/Paneve%C5%BEio-ligonin%C4%97/lapkricio-16-oji-pasauline-letines-obstrukcines-plauciu-ligos-diena/
  3. https://nationaltoday.com/world-copd-day/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *