Lapkričio 18 d. – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Lapkričio 18 d. Europoje minima supratimo apie antibiotikus diena. Šią minėtiną dieną remia Pasaulinė sveikatos organizacija. Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą. Netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas, atsparių mikroorganizmų atsiradimas ir plitimas eilę metų įvardijami kaip grėsmė visuomenės sveikatai.

Antimikrobinis atsparumas (AMR) – tai natūralus biologinis reiškinys, kai mikroorganizmai – bakterijos, virusai, grybai – prisitaiko prie juos veikiančių antimikrobinių vaistų poveikio ir taip sumažėja arba išnyksta antibiotikų efektyvus poveikis gydant infekcines ligas. Atsparumas antibiotikams didėja dėl per didelio ir neatsakingo antibiotikų vartojimo, taip pat dėl prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės.

2022 m. Pasaulinės  supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės  tema „Išvenkime antimikrobinio atsparumo kartu“ (angl. Preventing Antimicrobial Resistance Together). Jos metu visi sektoriai raginami skatinti apdairų antimikrobinių medžiagų naudojimą ir stiprinti prevencines priemones, kuriomis būtų kovojama su antimikrobiniu atsparumu, bendradarbiaujant ir taikant „vienos sveikatos“ koncepciją.

Pagrindinės šių metų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) žinutės

 • Antimikrobinės medžiagos yra medžiagos, naudojamos žmonių, gyvūnų ir augalų infekcinių ligų prevencijai, kontrolei ir gydymui, tačiau jos tampa vis neveiksmingesnės.
 • AMR atsiranda, kai bakterijos, virusai, grybeliai ir parazitai nebereaguoja į antimikrobines medžiagas. Dėl atsparumo vaistams antibiotikai ir kiti antimikrobiniai preparatai tampa neveiksmingi, o infekcijos –  sunkiai pagydomos arba nebepagydomos, todėl padidėja ligų plitimo, sunkios ligos ir mirties rizika.
 • AMR vystosi čia ir dabar. Šiandien tai – viena didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai visame pasaulyje, maisto saugumui ir vystymuisi.
 • Netinkamas ir per didelis antimikrobinių medžiagų naudojimas žmonių medicinoje, veterinarijoje ir augalininkystėje spartina AMR vystymąsi ir jo plitimą visame pasaulyje.
 • m. atlikto Eurobarometro tyrimo rezultatai parodė, kad:
 • tik 1 iš 2 respondentų žino, kad antibiotikai nėra veiksmingi kovojant su virusais;
 • apie 8 proc. respondentų antibiotikus vartojo be gydytojo recepto;
 • tik 3 iš 10 europiečiųžinojo, kad dėl nereikalingo antibiotikų vartojimo jie tampa neveiksmingi, kad antibiotikų vartojimą reikia nutraukti tik baigus visą gydymą, kad antibiotikai dažnai sukelia šalutinį poveikį, pvz., viduriavimą.

Kaip galime prisidėti kiekvienas iš mūsų prie atsakingo antibiotikų vartojimo?

 • vartoti tik gydytojų paskirtus antibiotikus;
 • visada suvartoti visus skirtus antibiotikus, pasijutus geriau nenustoti jų vartoti;
 • nevartoti antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo;
 • niekada nesidalinti antibiotikų su kitais asmenimis;
 • reguliariai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku pasiskiepyti, kad išvengtumėte infekcijų.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Inga Mackelienė

Naudota informacija:

 1. https://hi.lt/lt/visuomenes-supratimo-apie-antibiotikus-didinimas.html
 2. https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week/2022
 3. https://portal.ieu-monitoring.com/editorial/data-on-amr-use-of-antibiotics-in-the-eu-decreases-but-more-needs-to-be-done/393919?utm_source=ieu-portal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *