Lapkričio 7 dieną Smilgių gimnazijoje ir darželyje lankėsi lektorė, kuri 2 klasės mokiniams ir Smilgių darželio „Pelėdžiukų“ grupės vaikams papasakojo apie kelių eismo taisykles, apie saugą kelyje, ypač šiuo metu, kai greitai temsta ir esame mažiau pastebimi. Metų laikai, su jais besikeičiančios meteorologinės sąlygos, turi įtakos transporto priemonių eismo intensyvumui, važiavimo greičiui, nuo kurių didele dalimi priklauso ne tik tikimybė patekti į eismo įvykį, bet ir jo padariniai. Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus. Tai pavojinga situacija – pėsčiasis gali būti ne tik kliudytas, sužeistas, jis gali patirti ir mirtinas traumas. Su atšvaitu einantį ar dviračiu važiuojantį žmogų, vairuotojas gali pastebėti iš maždaug penkis kartus didesnio atstumo nei be atšvaito. To pakanka, kad vairuotojas sulėtintų važiavimo greitį, saugiai prasilenktų su pėsčiuoju, o esant būtinumui – sustotų. Kad būtų matomi kelyje, užsiėmimo pabaigoje, vaikai gamino sau atšvaitus, kuriuos prisikabino prie kuprinių.
Lapkričio 8, 15, 22 dienomis su 5 – 9 klasių moksleiviais vykome į Radviliškio baseiną pagal Smilgių gimnazijos projektą „Gyventi sveikai naudinga ir madinga.“ Baseine vyko aktyvios mankštos, nemokantys plaukti mokėsi plaukimo technikos, po jų su moksleiviais stiprinome kūno raumenis treniruoklių salėje. Plaukimas – vienintelė fizinės veiklos forma, tuo pat metu stiprinanti ir atpalaiduojanti organizmą. Plaukiant atsipalaiduoja raumenys, mažiau apkraunamas stuburas, tai sumažina nuovargį, nugaros skausmus, laikysenos pokyčius ir žymiai pagerina savijautą. Tolygiai dirba beveik visi raumenys. Reguliariai treniruojantis stiprinama imuninė sistema, didėja atsparumas ligoms. Judėjimas vandenyje padeda išlaikyti stangrų kūną, didina odos elastingumą, padeda kovoti su nuovargiu ir bloga nuotaika.
Lapkričio 9 dieną Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus darželinukai rytmetį pasitiko saulės pasveikinimo mankšta. Vaikai atliko ne tik tempimo pratimus, pabandė susikoncentruoti į tylą, ramybę, atsipalaidavimą, skambant specialiai muzikai ir panaudojant specialią kvėpavimo techniką.
Lapkričio 10 dieną gimnazijoje lankėsi gydytoja – dietologė V. Vilemienė, kuri 7 ir 9 klasių moksleiviams vedė užsiėmimą apie mitybą, patarė kaip sveikai reguliuoti kūno svorį, kokį maistą rinktis. Juk ne veltui sakoma „Kaip maitiniesi, taip ir jautiesi“. Gydytoja davė patarimų kaip reikia maitintis, kad nepriaugtume svorio, nes antsvoris yra daugelio ligų priežastis. Užsiėmime buvo diskutuojama su mokiniais apie cukraus perteklių mūsų maiste ir kokį poveikį jis turi mūsų sveikatai, aiškinomės kaip pagal ūgį ir svorį apskaičiuoti suvartojamų kalorijų kiekį per dieną. Paskaita buvo labai įdomi ir informatyvi.
Lapkričio 14 dieną lektorė G. Merkelienė 8 klasės moksleiviams vedė užsiėmimą apie rūkymą ir kitas psichotropines medžiagas. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos – tai gamtinės ar sintetinės medžiagos, kurios dėl kenksmingo poveikio jomis piktnaudžiaujantiems žmonėms sukelia sunkų sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį psichine ir fizine priklausomybe. Narkotikų poveikis organizmui priklauso ne tik nuo vartojamos medžiagos rūšies, kiekio, bet ir individualių žmogaus organizmo savybių, aplinkos, kurioje vartojama.
Pagal pagrindinį intoksikacijos poveikį, narkotinės medžiagos skirstomos:
- psichiką stimuliuojančias – kokainas, amfetaminas, nikotinas, kofeinas, efedroninai preparatai;
- psichiką slopinančias – opiatai, alkoholis, raminamieji, migdomieji preparatai (vaistai);
- haliucinogenus – kanapės, ecstasy, LSD, lakios medžiagos.
Lektorė supažindino moksleivius kokius sveikatos sutrikimus sukelia narkotinės medžiagos, taip pat akcentavo, jog jau vaistinėse yra parduodami kai kurių narkotinių medžiagų vartojimo identifikavimo testai, kuriuos panaudojus įmanoma nustatyti kokia psichotropinė medžiaga buvo vartota. Užsiėmimo metu buvo aiškinama kaip suteikti pirmą pagalbą apsinuodijus narkotinėmis medžiagomis. Užsiėmimo pabaigoje moksleiviams buvo išdalinti čiulpinukai ir palinkėta rinktis sveiką, blaivų ir „saldų“ gyvenimo būdą.
Lapkričio 16 dieną su Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus „Jungtinės“ grupės ir lapkričio 21 dieną su Smilgių darželio „Bitučių“ grupės vaikais kalbėjome apie emocijas. Kas tai? Kokios jos yra? Ką daryti jei užvaldo neigiamos emocijos? Su darželinukais pažiūrėjome ir aptarėme filmuką, po jo diskutavome kaip jaučiamės kai mums linksma, kai apima liūdesys, pyktis. Aiškinomės kaip nugalėti baimes ir pasiekti tikslus. O kad emocijos pagerėtų su vaikais pašokome šokį, taip kaip aktyvi fizinė veikla teigiamai veikia mūsų savijautą. Užsiėmimo pabaigoje buvo skirta užduotis atspėti suvaidintą emociją ir atlikti užduotį, nurodant koks „emociukas“ pavaizduotas. Buvo gera matyti vaikų entuziazmą ir šypsenas, tad diena prasidėjo pozityviomis emocijomis.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Valentina Kaušakienė