Lytinis brendimas ir jo ypatumai

     Vaikui augant formuojasi jo įgūdžiai, vertybės ir nuostatos apie žmogaus kūną, santykius ir lytiškumą, todėl svarbu, kad vaikai gautų teisingą, mokslu grįstą informaciją apie lytiškumą. UNESCO tyrimai įrodė, kad šiuolaikiškas lytiškumo ugdymas turi įtakos atsakingesnei lytinei elgsenai, moko bendravimo, padeda išvengti lytinės prievartos ir išnaudojimo.

    Lytinio brendimo periodas – tai anatominių, fiziologinių ir emocinių pokyčių laikotarpis, kurio metu subręsta lytiniai organai, įvyksta augimo šuolis, susiformuoja antriniai lytiniai požymiai. Lytinis brendimas yra sudėtingas procesas, nes jo metu viskas keičiasi: vaiko išvaizda, mąstysena, emocijos ir elgesys. Lytinio brendimo pradžia skiriasi priklausomai nuo žmogaus, tačiau dažniausiai prasideda maždaug nuo 10 metų amžiaus ir baigiasi 16 – 18 metų amžiuje. Berniukai lytiškai bręsti pradeda apie 13 – 15 metus. Mergaitės šiek tiek anksčiau apie 11 – 13 metus.

    Kovo 7d. ir 23 d. Ramygalos gimnazijos 4a klasės atskirai mergaitės ir berniukai dalyvavo pamokose „Mergaičių lytinis brendimas“ ir „Berniukų lytinis brendimas“. Pamokų tikslas – padėti mokiniams suvokti fizinius ir emocinius pokyčius. Paaiškinta, kodėl brendimo laikotarpiu svarbi asmens higiena. Mokiniai žiūrėjo ir aptarė edukacinį filmą „Lytinis brendimas“.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danguolė Urbonienė