Maisto pasirinkimo piramidė

    Sveika mityba atlieka dvi pagrindines funkcijas padeda aprūpinti organizmą naudingomis maisto medžiagomis, skaidulomis ir vitaminais bei mineralais ir suteikia didesnį sotumo jausmą, suvartojant mažiau kalorijų. Šie du paprasti sveikos mitybos principai daro didžiulį poveikį mūsų sveikatai. Daugeliui žmonių labai trūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų, o jų nepakankamumas smarkiai atsiliepia sveikatai, savijautai bei išvaizdai. Nuo pat mažens vaikai turi žinoti ir rūpintis pagrindinėmis sveikatos taisyklėmis. Rugsėjo 3 dieną Upytės pagrindinėje mokykloje vyko sveikos mitybos pamokėlė, kurioje antros klasės mokiniai susipažino su maisto pasirinkimo piramide.

    Maisto piramidė pilna įvairiausių gėrybių. Visi produktai išdėstyti atskiruose aukštuose ir kambarėliuose. Kodėl taip yra ? Pamokėlės metu  išsiaiškinome šią paslaptį. Sveikos mitybos pagrindą arba pirmąjį aukštą sudaro produktai, kurių rekomenduojama suvalgyti daugiausiai. Kruopos, duona, makaronai, bulvės bei daržovės ir vaisiai –  tai maisto produktai, kurie turi daug skaidulinių medžiagų, angliavandenių, mineralų, vitaminų. Antrame aukšte  – pienas ir jo produktai, mėsa, žuvis, kiaušiniai, riešutai, aliejus. Juos patariama valgyti rečiau ir saikingai. Ir trečias aukštas pats skaniausias, deja, ir pats mažiausias. Vadinasi šių maisto produktų vartojimas turi būti labai saikingas. Jį sudaro cukrus, saldainiai ir kiti saldumynai, sviestas, druska, saldinti gėrimai, riebalai.

    Mokiniai turėjo pagal spalvas nuspalvinti maisto produktus ir juos suskirstyti pagal aukštus, parodytus mitybos piramidėje. Visi kartu aptarėme kuriuos produktus reikėtų rinktis dažniau ir sveika valgyti, o kuriuos nelabai. Nusprendėme, kad raudona spalva pažymėti produktai, vartojant be saiko, kenkia mūsų sveikatai. Antrokai puikiai susitvarkė su duota užduotimi.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Irena Kuklierytė