Mane lapė neša

     Kad ir kaip norėtumėme apsaugoti savo vaikus nuo nemalonių ir bauginančių patirčių, deja, būti šalia kiekvieną minutę negalime, bet ir nereikia – kur kas geriau ir naudingiau juos pačius išmokyti, kaip reikėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje ir apsisaugoti patiems.

  Lapkričio 16 dieną Ramygalos gimnazijoje lankėsi „Ridikėlių mokyklėlės“ įkūrėjai, teatro ir kino aktoriai Indrė Endriukaitė ir Remigijus Endriukaitis. Jie pakvietė gimnazijos pradinių klasių moksleivius į spektaklį – edukaciją „Mane lapė neša“ pagal lietuvių liaudies pasaką „Katinėlis ir Gaidelis“ su diskusija kaip apsisaugoti nuo nepažįstamų suaugusiųjų, turinčių blogų ketinimų vaiko atžvilgiu bei kaip saugiai elgtis pasiklydus nepažįstamoje erdvėje.

     Mokiniai buvo ne tik stebėtojai, bet ir aktyvūs spektaklio dalyviai. Į suvaidintas tam tikras situacijas ir užduodamus klausimus: „Ką darytum, jei nepažįstamasis tavęs paprašytų pagalbos?“, „Įsivaizduokime, kad aš nepažįstamasis ir duodu tau saldainį bei kviečiu pas mane pažaisti, kaip tu elgsiesi?“, „Jei malonus ir tvarkingas, gražiai kalbantis nepažįstamasis siūlo tave parvežti iš mokyklos, ką tu darytum?“ – vaikai drąsiai atsakinėjo ir  puikiai orientavosi situacijose. Aptarė tris pagrindines taisykles pasiklydus nežinomoje vietoje:

  • Likti ten, kur pamatei, jog pasiklydai, nes stovėjimas toje vietoje, kurioje esi ir garsus šaukimas tėvų, sutrumpins paieškų laiką.
  • Ieškoti policijos pareigūno arba mamos su vaiku. Policijos pareigūnas suteiks kvalifikuotą pagalbą ir pagreitins sėkmingas paieškas arba pamačius pagalbos prašyti kitos mamos – ji geriausiai supras vaiko savijautą, todėl visų pirma nuramins ir padės surasti tėvus.

    Nepažįstami suaugusieji niekada neprašo vaikų pagalbos! Jei nepažįstamasis to prašo, vaiko, vadinasi jis turi negerų ketinimų ir vaiko atsakymas visada turi būti kategoriškas: ne!

                      Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danguolė Urbonienė