Mano dantukai sveiki

     Piniavos mokykloje-darželyje III gr. vaikams buvo pravesta pamokėlė „Mano dantukai sveiki“. Su vaikais kalbėjome apie naudingus ir žalingus įpročius dantukams. Viena pagrindinių vaikų dantų karieso priežasčių – prasta burnos higiena ir pastovus užkandžiavimas ypač užsigeriant saldintais gėrimais. Vaikai turėtų gerti tik vandenį. Vanduo iš krano puikiai tinka, nes yra papildytas fluoridu, kuris stiprina dantų emalį ir jį mineralizuoja. Paskaninti vandenį galima vaisiais, daržovėmis, žolelėmis.  Užkandžiauti vaikas turėtų 2-3 kartus per dieną ir po jų reikėtų įprasti išsiskalauti burną. Vaikučiams paaiškinta, kad dantukams labai sveika daržovės, vaisiai, sūris, riešutai, pienas, pilno grūdo duona.

     Burnos higienistai pataria, kad po vakarienės stengtis vaikui neduoti saldžių skanėstų, nes jauniems dantukams yra pavojinga gauti papildomą cukraus dozę prieš miegą. Tėveliams rekomenduojama valytis dantis kartu su vaikais, nes jiems (ypač jauniausiems) gali trūkti koordinacijos bei gebėjimo tinkamai valytis dantis. Net gi patariama, kad dantukus tėveliai vaikams valytų iki 8-9 metų arba iki tol, kol vaikas išmoksta rašyti. Tokiu būdu būtų užtikrinama, kad jie dantis valo tinkamai ir pilnas 2 minutes. Dantis valyti rekomenduojama su vaiko amžiui tinkama dantų pasta bei švelniu dantų šepetėliu. Kad linksmiau valyti dantis, galima susirasti internete dviejų minučių trukmės dainelę, taip laikas neprailgsta.

   Darželinukams paaiškinta kad yra tokia stebuklinga medžiaga ir dantukų draugas –  silantai. Tai medžiaga, kuria užliejamos krūminių dantų vagelės. Tada  neužsilieka maisto ant dantų ir juos lengviau nuvalyti. Taip nesikaupia apnašos. Silantais dengiama nuo pirmo nuolatinio krūminio danties išdygimo (5-6m.) iki 14 metų. Dantys turi būti visiškai sveiki, procedūra yra neskausminga bei yra nemokama. Dar su vaikučiais mokėmės taisyklingų judesių valant dantukus, spalvinome daržoves.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Jūratė Čerškienė