Probleminis interneto naudojimas (PIN) – tai platus terminas, apimantis įvairias formas, tokias kaip besaikis žaidimas, pornografijos žiūrėjimas, pirkimas internetu, video turinio žiūrėjimas, socialinių tinklų naudojimas ar kita. Susirūpinimas PIN įtaka visuomenės sveikatai auga. Poveikį jaučia visos vartotojų amžiaus grupės, įskaitant ir labiausiai pažeidžiamas – vaikus ir jaunimą. Dėl panašių požymių PIN prilyginamas įprastinėms – alkoholio, narkotikų, tabako, azartinių lošimų – priklausomybėms. Lošimą, žaidimus, kompulsinį seksualinio elgesio sutrikimą Pasaulinė sveikatos organizacija jau pripažįsta psichikos sutrikimais. Kada interneto naudojimas tampa probleminiu? Kai ima trukdyti kasdieniam žmogaus gyvenimui – laisvalaikiui, poilsiui, ryšiams ir santykiams su kitais bei sukelia įvairius psichinės sveikatos sutrikimus. Vis dažniau kalbama apie priklausomybę nuo interneto – nenumaldomą ir nevaldomą potraukį būti internete: naršyti, nuolat tikrinti savo socialinių tinklų paskyras, peržiūrinėti elektronines parduotuves, žaisti žaidimus ar kitaip leisti laiką prisijungus prie skaitmeninės erdvės – nesvarbu, ar kalbame apie suaugusiuosius, ar apie vaikus.
Pagrindiniai priklausomybės aspektai:
- Kontrolės nebuvimas– nesėkmingi bandymai sustoti.
- Stiprus noras– nuolatinės mintys arba motyvacija, vedanti prie veiksmo.
- Netinkamai dėliojami prioritetai – apleidžiami kiti gyvenimo interesai ir dėl to kylančios problemos santykių, darbo srityse.
- Rizikingas, žalingas naudojimas– nuolatinis naudojimas, nepaisant žalingo psichologinio ar fiziologinio poveikio bei kitų neigiamų pasekmių.
- Fiziologija –tolerancija (toleruojamas vis intensyvesnis naudojimasis), abstinencija (pasireiškia nesinaudojant).
Kovo 13 dieną Panevėžio rajono Velžio gimnazijoje lankėsi lektorė Rasa iš Skaitmeninės etikos centro. Ji vedė paskaitas gimnazijos 7a, 7b, 7c klasių mokiniams. Skaitmeninės etikos centras yra pelno nesiekianti nepriklausoma organizacija, kurios veiklos tikslas – išmaniosiomis technologijomis besinaudojančios visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo, gerovė skaitmeniniame pasaulyje. Su paaugliais ir jaunuoliais kalbėjosi apie tai, kaip įveikti skaitmenines rizikas internete bei kurti sveikesnį santykį su technologijomis.
Šie ir kiti klausimai, aptarti edukacijų metu, tikimės padės jaunimui internete jaustis saugiau, vengti probleminio interneto naudojimo (PIN) bei technologijomis naudotis sąmoningiau. Greitai besikeičiantis skaitmeninis pasaulis siūlo mums begalę galimybių, visgi, neapdairu būtų užsimerkti ir netyrinėti rizikų, su kuriomis jame susiduriame kiekvieną dieną.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Karolina Juškaitė