Lytinis brendimas yra laikas, kai iš vaiko tampama suaugusiu, kai kūnas pradeda bręsti ir keistis. Visi šie pokyčiai gali daryti neigiamą poveikį bręstančių paauglių savivertei ir jausmams. Tačiau nereikėtų nerimauti – tai laikina. Mergaitės lytiškai bręsta 10-16 metų amžiuje. Kai kurių mergaičių lytinis brendimas gali prasidėti šiek tiek vėliau, kitų – anksčiau. Kiekviena mergaitė yra unikali ir skirtinga, todėl ir brendimas prasideda skirtingu laiku. Šalia greitai gaminamų lytinių hormonų, smegenys gamina ir augimo hormonus. Todėl prasidėjus lytiniam brendimui, mergaitės gali stipriai paaugti. Pradeda augti krūtys. Kartais krūtys gali augti nevienodai: viena auga greičiau už kitą. Tačiau po kiek laiko krūtų forma suvienodėja.
Keičiasi ir pati kūno forma. Brendimo metu ne tik auga krūtys, bet ir išryškėja liemuo, praplatėja klubai, figūra tampa vis labiau moteriška. Mergaičių organizmas pradeda kaupti riebalus, todėl gali atrodyti, kad priaugama labai daug svorio. Kai kurios mergaitės į tai reaguoja labai jautriai, puola laikytis įvairių dietų. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra natūrali, normali lytinio brendimo dalis, kad taip turi būti. Atsiranda kūno plaukuotumas: plaukai pradeda augti pažastyse, gaktos srityje, ant kojų. Gaktos srityje plaukai tankėja, tamsėja ir šiurkštėja. Prasideda menstruacijos – tai ciklinis kraujavimas iš lyties organų ir tai tikriausiai, pats svarbiausias lytinio brendimo požymis. Atsiranda priešmenstruacinis sindromas: įtampos pojūtis, nepastovi nuotaika, didesnis irzlumas. Prieš kiekvienas menstruacijas mergaitė gali jaustis išsipūtusi, sustorėjusi, o taip pat jautriau reaguoti į įprastus dalykus. Atsiranda specifinis kūno kvapas, suintensyvėja prakaitavimas, todėl prireikia dažniau praustis. Brendimo metu gali atsirasti spuogų, tačiau dažniausiai jie po kiek laiko pranyksta. Makštyje atsiranda išskyrų – tai natūralus procesas, kurio metu makštis valosi. Paprastai išskyros yra bespalvės ir bekvapės. Jei atrodo, kad išskyrų labai daug, jos nemalonaus kvapo ar geltonos spalvos, tuomet vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Spartaus augimo ir brendimo laiku organizmui būtinas pakankamas reikiamų medžiagų – vitaminų ir mineralų – kiekis. Todėl labai svarbi pilnavertė, kokybiška mityba. Būtina gerai pailsėti, išsimiegoti – apie 8-10 valandų per parą. Stengtis nesinervinti dėl smulkmenų, valdyti savo emocijas ir stresą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Karolina Juškaitė