Miego svarba jaunam organizmui

     Miegas yra neatsiejama kiekvieno žmogaus kasdienybė ir nepakeičiama sveikos gyvensenos dalis. Tyrimai parodė, kad vaikams, kurie reguliariai miega, pagerėjo dėmesys, elgesys, mokymasis, atmintis ir bendra psichinė bei fizinė sveikata. Nepakankamas miegas gali sukelti aukštą kraujospūdį, nutukimą ir net depresiją. Miegas yra esminė funkcija, kuri leidžia kūnui ir protui pasikrauti, todėl pabudę esame žvalūs ir budrūs. Sveikas miegas taip pat padeda organizmui išlikti sveikam ir apsisaugoti nuo ligų. Be pakankamai miego, smegenys negali tinkamai veikti. Tai gali pabloginti gebėjimus susikaupti, aiškiai mąstyti. Rekomenduojamas vaikų miego laikas skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja:

  • Kūdikiams iki 1 metų: 12-16 val.
  • 1-2 metų vaikams: 11-14 val.
  • 3-5 metų vaikams: 10-13 val.
  • 6-12 metų vaikams: 9-12 val.
  • 13-18 metų paaugliams: 8-10 val.

   Kai kuriems vaikams sunku užmigti, o kitiems sunku prabusti. Vidinis „kūno laikrodis“ reguliuoja miego ciklą, kontroliuodamas, kada jaučiamės pavargę ir pasiruošę miegoti, o kada žvalūs ir budrūs. Šis laikrodis veikia 24 valandų ciklu, vadinamu cirkadiniu ritmu. Norint pagerinti savo miego kokybę reikėtų turėti atpalaiduojančią rutiną prieš miegą. Stengtis eiti miegoti kiekvieną vakarą maždaug tuo pačiu metu,  išvėdinti kambarį, kambaryje turėtų būti tamsu ir tylu, tačiau atsikėlus atidengti  užuolaidas arba įjungti šviesą. Visada užmigti savo lovoje. Naudoti savo lovą tik miegui. Vengti, gulint lovoje, atlikti namų darbus, naudotis išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu ar žaisti vaizdo žaidimų. Miegant dieną gali būti sunku užmigti naktį. Jei norite nusnūsti, tai turėtų būti ne ilgiau nei  nei 30 minučių. Mankšta dieną gali palengvinti užmigimą, tačiau venkite labai sunkios mankštos vakare. Negerkite kofeino turinčių gėrimų (kavos, arbatos, energetinių gėrimų), ypač po pietų. Apriboti išmaniųjų ekranų laiką prieš miegą. Naudojant elektronines laikmenas ir veikiant ekrano šviesai prieš miegą gali būti sunkiau užmigti.

    Spalio 18 dieną Velžio gimnazijos 7c klasės mokiniai turėjo diskusiją, kurios metu buvo aiškinamasi, kodėl miegas yra toks svarbus ir kokios jo teikiamos naudos yra kiekvieno žmogaus gyvenime.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *