Daug girdime apie sveikatai palankią mitybą, tačiau mityba turėtų būti ne tik sveika bet ir tvari. Kaip suprantama tvari mityba? Tvari mityba apima maisto auginimą, gamybą, perdirbtų produktų vartojimą, kuris turi poveikį aplinkai (pvz. didina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą, mažina biologinę įvairovę ir pan.). Tvari mityba tausoja gamtą, maisto resursus bei mažina maisto švaistymą. Reikšmingiausi tvarios mitybos koncepcijos principai yra šie: pirmenybę teikti augaliniam maistui ir neperdirbtiems maisto produktams, daugiau tiekti ir vartoti regioninius, sezoninius ir ekologiškus maisto produktus.
Nešvaistyti maisto, jį gerbti bei tausoti mokomi ir patys mažiausieji. Pagal parengtą Žemės ūkio ministerijos metodinę medžiagą, vasario mėnesį, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje, 1-4 klasių mokiniams, buvo vykdomas mokymų ciklas „Gerai daryk – maistą taupyk!“. Sveikatos specialistė mokiniams paaiškino, kodėl svarbu tausoti maistą, kiek daug išteklių reikalauja kol jis atkeliauja iki mūsų stalo. Mokymų metu vaikai išklausė pamokančią istoriją, susipažino su jos herojais, atliko praktinę užduotį. Su mokiniais aptarėme dėl ko mokykloje įdiegtas „švediško stalo“ principas. Taip pat paaiškinta, kodėl svarbu įsidėti į lėkštę tiek maisto, kad galėtum jį suvalgyti.
Nuolatiniai aktyvūs užsiėmimai – mokymai padeda vaikams geriau suprasti maisto vartojimo kultūrą ir švaistymo problemos esmę. Šios temos mokymų ciklas bus tęsiamas ir toliau.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Džiugelytė