Noriu būti švarus ir sveikas

     Švara – tai sveikatos dalis, o higienos įgūdžių laikymasis – gyvenimo būdas formuojamas nuo ankstyvos vaikystės. Asmens higienos įgūdžių ugdymas yra itin aktualus klausimas šiuolaikiniame laikmetyje. Asmens higiena ir jos formavimas nuo pat vaikystės yra neatskiriama kiekvienos šeimos ir mokyklos veiklos dalis. Tai planingas ir nuoseklus procesas, nes asmens higienos įgūdžių susiformavimas vaikystėje dažnai išlieka visam gyvenimui ir sumažina riziką susirgti įvairiomis užkrečiamomis ligomis. Kasdien augantis vaikas turi įgyti žinių ir įgūdžių apie asmens higieną ir jos poreikį. Reikalinga ne tik įgyti žinių, bet ir išmokti saugoti sveikatą, suprasti sveikatą silpninančius veiksnius, suvokti, kaip teisingai elgtis. Vaikas nuo mažumės turi mokytis ir norėti būti švarus, laikytis asmens higienos reikalavimų, būti atsakingas už savo drabužių švarą ir tvarką.

 

     Rugsėjo 15 dieną Smilgių gimnazijos 4 klasės mokiniai buvo supažindinti su asmens higienos taisyklėmis, ką reiktų daryti, kad mokinys kasdien atrodytų švarus, tvarkingas ir svarbiausia – sveikas. Su ketvirtokais aptarėme asmens higienos rūšis,  jų svarbą, vaikai susipažino su asmens higienos priemonėmis. Kalbant apie higieną  svarbu pabrėžti, jog žmogus negalėtų gyventi be odos, todėl ją reikia tinkamai prižiūrėti. Su mokiniais kalbėjome apie odos sandarą, kodėl žmogus prakaituoja, taip pat apie rankų, kojų, drabužių higieną. Nepamiršome ir burnos higienos. Aiškinomės kaip tinkamai prižiūrėti dantis. Svarbu valyti dantis du kartus per dieną, tarpdančiams naudoti dantų siūlą, bent kartą per metus apsilankyti pas odontologą.

  Diskutavome, kad labai svarbu ir drabužių švara. Drabužiai – taip pat neatsiejama asmens higienos dalis. Rekomenduojama dėvėti natūralaus pluošto drabužius – lininius, medvilninius – ypatingai jei tai apatinis trikotažas, kojinės ar pirštinės. Svarbu, kad drabužiai nevaržytų kūno judesių, nespaustų. Drabužius reikėtų skalbti po kiekvieno dėvėjimo. Ypač tuos, kurie yra arčiausiai kūno: marškinėliai, palaidinės, megztiniai, apatinis trikotažas. Netgi naktiniai ir pižama turėtų būti keičiami kasdien.

     Daugelis  nežino, jog žmogaus kvapas priklauso ne tik nuo to, kaip jis dažnai prausiasi, bet ir nuo to, ką jis valgo. Visavertis, įvairus, šviežias, naminis, be konservantų, be jokių cheminių medžiagų ar mikroorganizmų maistas padės išvengti nemalonaus kūno kvapo. Kalbant apie asmens higieną, negalima nepaminėti vandens, jį būtina gerti. Užsiėmimo pabaigoje, žinių patikrinimui mokiniams buvo išdalintos viktorinos anketos, kurias jie turėjo užpildyti ir pakomentuoti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė