Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena

          Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) iniciatyva, balandžio 28 d. paskelbta Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Minėtinos dienos tikslas – visame pasaulyje skatinti kurti saugias, sveikas ir tinkamas darbo sąlygas. Tarptautinė darbo organizacija pirmąkart šią dieną minėjo 2001 metais. Šios dienos proga viso pasaulio nacionalinės valdžios institucijos, profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos ir sveikatos srities specialistai organizuoja įvairius renginius. Visi darbdaviai, darbuotojai, profesinės sąjungos, darbo tarybos kviečiami sutelkti dėmesį į darbo vietas: abipusiai bendradarbiaujant peržiūrėti, kaip vyksta įmonėje rizikos vertinimas, pašalinant ar sumažinant darbo vietose pavojus ir įsitikinti, ar socialinis dialogas įmonėje padeda organizuoti saugų darbą. Vieną iš šios savaitės dienų siūloma įmonių vadovams, susirinkus drauge su kolektyvu ar jo atstovais, arba kita pasirinkta forma paminėti žuvusiuosius darbe.


·     Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) duomenimis, ES kas tris su puse minutės miršta vienas žmogus. Lietuvos statistika, atsižvelgiant į šalies mastą, ne tokia drastiška, tačiau vis dar siekiame savo pagrindinio tikslo – 0 mirčių darbe rodiklio.
·        Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją „Vizija nulis“, kuria siekė atkreipti dėmesį į didelį tragiškų nelaimių darbe skaičių. Tačiau iki šio tikslo Lietuvoje dar toli: per 2022 metus iš darbo į namus negrįžo 23 žmonės, o 124 jų buvo sunkiai sužaloti. Per šių metų pirmą ketvirtį VDI negavo nė vieno pranešimo apie žūtį darbo vietoje, bet, deja, net 29 darbuotojai patyrė sunkias traumas.
·       Žūtys, sunkūs sužalojimai, profesinės ligos – pagrindinės nelaimės darbe, kurios dažniausiai įvyksta nepakankamai įvertinus arba iš viso neįvertinus pavojų ir jų sukeliamos rizikos, ir tai kainuoja brangiai. Tai lemia ne tik darbuotojų ir jų artimųjų žmogiškąsias netektis ir kančias, bet ir didėjančias sveikatos priežiūros išlaidas ar papildomas išlaidas pačioms įmonėms: padidėja draudimo išlaidos, darbuotojai tampa laikinai nedarbingi, sumažėja našumas, vyksta darbuotojų kaita, didėja konkurencingumas, galiausiai – mažėja darbuotojų motyvacija ir t. t.
·          ES 2021–2027 m. ES darbuotojų sveikatos ir saugos strateginėje programoje yra nubrėžti 3 kompleksiniai pagrindiniai tikslai: numatyti ir valdyti pokyčius naujame darbo pasaulyje, kuriuos lemia žalioji, skaitmeninė ir demografinė pertvarkos; gerinti nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų prevenciją; gerinti pasirengimą galimoms sveikatos krizėms ateityje. Norint pasiekti šiuos tikslus, reikia imtis veiksmų ES, nacionaliniu, sektorių ir įmonių lygmenimis.

Naudota informacija:

  1. https://www.vdi.lt/Forms/Tekstas1.aspx?Tekstai_ID=22
  2. https://day.lt/sventes/straipsniai/darbuotoju_saugos_ir_sveikatos_diena
  3. https://amtrustfinancial.com/blog/loss-control/world-day-for-safety-and-health-at-work

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė