Minima: 2022.03.21
Kovo 21 d. minima pasaulinė Dauno sindromo diena. Šią dieną organizuojama „Spalvotų kojinių“ akcija. Skirtingos vienos poros kojinės yra tapusios tarptautiniu tolerancijos žmonėms su Dauno sindromu simboliu. Jos simbolizuoja kitoniškumą, kurį nulemia tik viena chromosoma. Dauno sindromas diagnozuojamas, kai asmuo turi dalinę papildomą 21-ąją chromosomą. Kovo 21-oji yra Pasaulinė Dauno sindromo diena (WDSD), kaip paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2011 m. gruodį. Šią dieną žmonės su Dauno sindromu ir su jais gyvenantys bei dirbantys žmonės visame pasaulyje organizuoja ir dalyvauja veiklose ir renginiuose, siekdami didinti visuomenės informuotumą.
Kviečiame prisidėti prie socialinės akcijos #nenurašykopalaikyk, skirtos išreikšti paramą jautriai visuomenės ląstelei, plėsti tolerancijos ribas, mažinti atskirtį bei formuoti sveiką visuomenės požiūrį į žmones su šia negalia. Prašome mūvėti skirtingas kojines kovo 21 dieną ir paskatinti tai daryti kitus! Siūlome bent dieną pakvailioti, nebijoti pabūti kitokiais ir padėti mums skleisti šią žinią naudojant #nenurašykopalaikyk!
Dauno sindromas – genetinis sutrikimas, pasireiškiantis dėl įgimto chromosominio defekto – 21 chromosomos patrigubėjimo. Kaip bebūtų gaila, mes nesame nei vienas apsaugotas nuo šios genetinės ląstelių susidarymo klaidos. Nėra nustatyta, kas lemia šią genetinę ligą. Pagal atliktus tyrimus, nėra įrodymų, kad ankstesnis tėvų gyvenimo būdas galėtų tūrėti įtakos tokiai vaiko ląstelių anomalijai. Tačiau mums gyventojams, labai sunku suvokti, kaip ir kodėl ląstelės ir sudėtingos chromosomos pasiskirsto vienaip ar kitaip.
Todėl labai svarbu suprasti, ne kaip ir kodėl susidėliojo chromosomos būtent šitaip, bet suvokti, kad visi vaikai, suaugę žmonės su Dauno sindromu yra unikalios asmenybės su savo ypatybėmis ir gebėjimais. Šeimos, susilaukusios tokių vaikų, yra tokios pat kaip ir visos kitos. Chromosomų pakitimai nulemia tam tikrus Dauno sindromui būdingus išorinius bruožus, tokius kaip įstrižas akių plyšys, plokščias tarpuakis, viena delninė raukšlė, didesnis tarpas tarp pirmo ir antro pėdos piršto, trumpas kaklas, žemas ūgis. Tačiau kiekvienas kūdikis, turintis Dauno sindromą yra unikalus, vienas gali turėti tik vieną ar kelis iš minėtų bruožų, o kitas – ir daugiau.
Naudota iinformacija:
- https://day.lt/sventes/straipsniai/dauno_sindromo_diena
- https://www.worlddownsyndromeday.org/
- https://www.saulytes.lt/?fbclid=IwAR2lz_Tb7eP65kaOE4kZZDBEdXx3nJVQgbcKCE9KejHNu-BIhC3Z6NAZ1bk
- https://www.jspc.lt/kovo-21-oji-pasauline-dauno-sindromo-diena/
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė