Pasaulinė Hepatito diena

Minima: 2022.07.28

     Pasaulinė hepatito diena (PHD) kasmet minima liepos 28 d., suburdama pasaulį į vieną temą, siekiant didinti informuotumą apie pasaulinę virusinio hepatito naštą ir daryti įtaką tikriems pokyčiams. 2022 m. tema yra „Aš negaliu laukti“.

     „Negaliu laukti“ – tai kampanijos, skirtos 2022 m. Pasaulinei hepatito dienai, tema. Ji akcentuos būtinybę paspartinti kovą su virusiniu hepatitu ir tikrinimo bei gydymo svarbą tikriems žmonėms, kuriems to reikia. Kampanija sustiprins virusinio hepatito paveiktų žmonių balsus, raginančius nedelsiant imtis veiksmų ir panaikinti stigmą bei diskriminaciją.

     Hepatito A virusas perduodamas per užkrėstas išmatas, gali plisti per užterštą maistą arba vandenį, tiesioginio žmonių kontakto metu. Pavojų kelia vanduo iš čiaupo, moliuskai, nelupti vaisiai, termiškai neapdorotos ir neluptos daržovės, nepakankamai iškepta mėsa.

    Hepatitu C dažniausiai užsikrečiama per kraują, jį perpilant. Juo rizikinga užsikrėsti vartojant narkotikus, taip pat galima užsikrėsti per kraują naudojantis kito asmens dantų šepetuku, skutimosi peiliuku, manikiūro reikmenimis ir pan.

     Dar viena hepatito atmaina – lėtinis alkoholinis hepatitas. 70 proc. ligonių, kurie laikosi abstinencijos, išgyja.

     Hepatitas sukelia kepenų cirozę, kepenų vėžį ir kepenų nepakankamumą. Iš sergančiųjų hepatito virusu visiškai pasveiksta tik apie 45 proc. gydomų ligonių.

     Kepenys reguliuoja organizme medžiagų apykaitos procesus. Tik pažeidus daugiau kaip 70 proc. kepenų audinio, sutrinka jų pačių, o kartu ir kitų organų veikla, vystosi lėtiniai hepatitai ar kepenų cirozė. Tačiau išgydyti kepenų ligas sudėtinga.

       Kas 30 sekundžių kas nors miršta nuo su virusiniu hepatitu susijusios ligos. Tačiau turint esamas prevencijos, tyrimų ir gydymo paslaugas, kiekvienos su hepatitu susijusios mirties galima išvengti. Hepatitu gali susirgti bet kas, tačiau jis turi neproporcingą poveikį žmonėms ir bendruomenėms, kurioms sveikatos sistemos nepatenka.

Naudota informacija:

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/pasauline_hepatito_diena
  2. https://www.worldhepatitisday.org/
  3. https://www.worldhepatitisday.org.au/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *