Pasaulinė inkstų diena 2023

 Neatidėliotinais atvejais inkstų ligomis sergantys žmonės yra vieni pažeidžiamiausių gyventojų, nes jiems nuolat reikia nuosekliai koordinuotos priežiūros – priežiūros, kuri dažnai trunka visą gyvenimą ir apima kompleksinį nuolatinį gydymą. Pastaraisiais metais COVID-19 poveikis sveikatos sistemai sukėlė papildomą įtampą šiai pažeidžiamai gyventojų grupei.

    Visa visuomenė, įskaitant politikus, sveikatos priežiūros tarnybas, vyriausybes, pramonę, taip pat žmones, sergančius inkstų ligomis, ir jų globėjus, turi būti pasirengusi netikėtiems įvykiams, kad būtų išvengta bet kokių diagnozavimo, gydymo ir priežiūros sutrikimų.

    Pasaulinės inkstų dienos jungtinis iniciatyvinis komitetas 2023-uosius paskelbė „Inkstų sveikata visiems – pasiruoškite netikėtumams, paremkite pažeidžiamuosius!“. 2023 m. kampanija bus skirta informuoti apie katastrofiškus gamtos ar žmogaus sukeltus, tarptautinius ar vietinius įvykius ir jų poveikį žmonėms, sergantiems inkstų ligomis, kuriems yra trukdoma gauti tinkamas diagnostikos paslaugas, gydymą ir priežiūrą.

Inkstai – tai porinis organas, forma primenantis pupelę. Jie išsidėstę palei abu stuburo šonus, po diafragma. Kiekvienas inkstas yra maždaug žmogaus kumščio dydžio. Vienas vyro inkstas sveria 125-170 g, moters – 115-155 g. Tai organas, kuris ne tik reguliuoja vandens ir druskų kiekį organizme, bet ir išvalo kraują nuo kenksmingų medžiagų, pašalindamas jas su šlapimu. Inkstai palaiko skysčių ir mineralinių medžiagų pusiausvyrą  organizme. Inkstuose filtruojamos medžiagos susimaišo su vandeniu ir virsta šlapimu. Jo sudėtyje yra pašalintų medžiagų apykaitos produktų ir vandens, kurie šalinami iš jūsų organizmo per šlaplę. Taip pat inkstai gamina aktyviosios formos vitaminą D, kuris svarbus kalcio absorbcijai iš maisto. Be to, inkstai padeda reguliuoti kraujospūdį ir skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.

    Inkstai yra žemiau šonkaulių, link nugaros vidurio. Todėl, būtina reaguoti į bet kokį nugaros skausmą. Yra išsskiriamos kelios pagrindinės inkstų ligos :

  • Inkstų uždegimas (pielonefritas). Pirmas jo požymis tai dažnas ir skausmingas šlapinimąsis, vėliau gali pakilti temperatūra. Uždegimą sukelia E.Coli bakterija, jis gydomas vaistais.
  • Inkstų akmenligė. Ligos simptomai- inkstų skausmas, kurį sukelia šlapimo nutekėjimą šlapimtakyje užblokavęs akmuo. Tai dažniausiai paveldima liga, tačiau ligos progresui įtakos turi mityba bei gyvensena. Akmenys, iš inkstų pašalinami operacijos metu. Tačiau yra tam tikri akmenų tipai, kuriuos galima išnaikinti ir medikamentų pagalba.
  • Lėtinis inkstų nepakankamumas. Gali būti inkstų ligų pasekmė arba išsivystiti savaime, ypač turintiems didelį kreatinino kiekį kraujyje. Gydymas priklauso nuo to kokia liga sukėle lėtinį inkstų nepakankamumą. Jei tai akmenligė, pirma reikia pašalinti inkstų akmenis ir pradėti lėtinio inkstų nepakankamumo gydymą.

     Sergant bet kokia inkstų liga reikėtų riboti kalio (K), fosfatų (P) ir natrio (Na), t.y. valgomosios druskos, ir skysčių kiekį. Kiekvienam sergančiajam dieta sudaroma invidualiai, atsižvelgiant į tai koia liga sergama, koks inkstų nepakankamumo lygis, jei jis yra, kiek šlapimo išskiriama. Tačiau visiems sergantiems nkstų ligomis nerekomenduojama vartoti sūrių, aštrių patiekalų ir užkandžių; konservų (išskyrus vaisių ir uogų konservus); prieskonių, pipirų, garstyčių, acto, marinatų. Reikėtų atsisakyti įvairių rūkytų ir sūdytų mėsų, dešrų ir dešrelių. Taip pat būtina atsisakyti alkoholinių gėrimų. Visi šie produktai dirgina inkstus, šlapimtakių ir šlapimo pūslės gleivinę.

Transplantacija yra organų ar audinių persodinimas iš vieno žmogaus, vadinamo donoru, kitam žmogui, vadinamam recipientu. Organų transplantacija atliekama ekstremaliu sunkios ligos atveju, kai nėra kitų būdų išgelbėti žmogaus gyvybę. Lietuvoje inksto transplantacijos atliekamos jau daugiau kaip 40 metų – nuo 1970-tųjų. Dabar Lietuvoje su persodintu inkstu gyvena virš 600 žmonių. 2010-2012 m. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose pradėti taikyti nauji inksto transplantacijos metodai, smarkiai praplečiantys gyvosios inkstų donorystės galimybes.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

 

Naudota informacija:

  1. https://www.worldkidneyday.org/2023-campaign/
  2. https://www.worldkidneyday.org/2023-campaign/2023-campaign-materials/
  3. http://www.donoryste.eu/lt/Naujienos.html?article=61&
  4. http://www.eurovaistine.lt/ligos-simptomai-ir-ju-gydymas/virskinimas-ir-vidaus-organai/ka-turetume-zinoti-apie-inkstu-ligas-ir-ju-prevencija.html
  5. https://www.diaverum.com/lt-LT/Apie-inkstus/Kam-mums-reikalingi-inkstai/
  6. http://www.manosveikata.lt/lt/temos/sanatorijos-reabilitacija/apie-inkstu-ligas
  7. http://www.tikraibe.lt/serganciu-inkstu-ligomis-mityba/