Kiekvienais metais birželio 14 dieną minima Pasaulinė kraujo donorų diena, ši diena minima nuo 2004 metų ir buvo inicijuota Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Šių metų (2022) Pasaulinės kraujo donorų dienos šūkis yra „Kraujo dovanojimas yra solidarumo aktas. Prisijunkite prie pastangų ir gelbėkite gyvybes“.
Pasaulinė kraujo donorų diena kasmet minima birželio 14 d. Diena buvo sukurta siekiant:
- didinti visuotinį supratimą apie saugaus kraujo ir kraujo produktų perpylimui poreikį;
- pabrėžti svarbų savanoriškų, neatlygintinų kraujo donorų įnašą į nacionalines sveikatos sistemas;
- remti nacionalines kraujo perpylimo tarnybas, kraujo donorų organizacijas ir kitas nevyriausybines organizacijas stiprinant ir plečiant savanoriškas kraujo donorų programas, stiprinant nacionalines ir vietines kampanijas.
Ši diena taip pat suteikia galimybę paraginti vyriausybes ir nacionalines sveikatos priežiūros institucijas, kad jos suteiktų pakankamai išteklių, kad būtų padidintas kraujo paėmimas iš savanoriškų, neatlygintinų kraujo donorų ir valdytų prieigą prie kraujo bei tų, kuriems jo reikia, perpylimą.
Kraujas ir kraujo produktai yra esminiai ištekliai veiksmingai valdant moteris, kenčiančias nuo kraujavimo, susijusio su nėštumu ir gimdymu; vaikai, kenčiantys nuo sunkios anemijos dėl maliarijos ir netinkamos mitybos; pacientams, sergantiems kraujo ir kaulų čiulpų sutrikimais, paveldimais hemoglobino ir imunodeficito sutrikimais; traumų, ekstremalių situacijų, nelaimių ir nelaimingų atsitikimų aukos; taip pat pacientams, kuriems atliekamos pažangios medicininės ir chirurginės procedūros. Kraujo poreikis yra visuotinis, bet prieiga prie kraujo visiems, kuriems jo reikia, nėra. Kraujo trūkumas ypač didelis mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.
Siekiant užtikrinti, kad kiekvienas, kuriam reikia perpylimo, turėtų prieigą prie saugaus kraujo, visose šalyse reikia savanoriškų, neatlygintinų kraujo donorų, kurie reguliariai duoda kraujo. Veiksminga kraujo donorų programa, kuriai būdingas platus ir aktyvus gyventojų dalyvavimas, yra labai svarbi siekiant patenkinti kraujo perpylimo poreikį taikos metu, taip pat ekstremalių situacijų ar nelaimių metu, padidėjus kraujo poreikiui arba esant normaliai veiklai. paveikiamos kraujo paslaugos. Nors palanki socialinė ir kultūrinė atmosfera su stipriu solidarumu prisideda prie veiksmingos kraujo donorų programos kūrimo, taip pat plačiai pripažįstama, kad kraujo donorystė prisideda prie socialinių ryšių kūrimo ir vieningos bendruomenės kūrimo.
Konkretūs šių metų kampanijos tikslai:
- padėkoti kraujo donorams pasaulyje ir didinti visuomenės supratimą apie reguliarios, neatlygintinos kraujo donorystės poreikį;
- pabrėžti būtinybę ryžtingai dovanoti kraują ištisus metus, užtikrinti pakankamą atsargų kiekį ir užtikrinti visuotinę ir savalaikę prieigą prie saugaus kraujo perpylimo;
- pripažinti ir propaguoti savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės vertybes, didinant bendruomenės solidarumą ir socialinę sanglaudą;
- didinti informuotumą apie poreikį didinti vyriausybių investicijas siekiant sukurti tvarią ir atsparią nacionalinę kraujo sistemą ir padidinti savanoriškų neatlygintinų kraujo donorų surinkimą.
Naudota informacija:
- https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/06/14/default-calendar/world-blood-donor-day-2022
- https://www.who.int/multi-media/details/world-blood-donor-day-poster
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė