Pasaulinė maitinimo krūtimi savaitė 2023 | rugpjūčio 1-7 dienomis

     Pasaulinė žindymo savaitė švenčiama kasmet visame pasaulyje rugpjūčio 1–rugpjūčio 7 d. Šia pasauline kampanija siekiama didinti informuotumą apie žindymą ir jo privalumus.

    Kokia 2023 m. žindymo savaitės tema?

    2023 m. Pasaulinė maitinimo krūtimi savaitė vyks nuo antradienio, rugpjūčio 1 d., 2023 m. rugpjūčio 7 d., pirmadienio. Pasaulio žindymo veiksmų aljanso (WABA) šiais metais nustatyta tema yra: „Žindymo galimybė : padėti dirbantiems tėvams “.

  Maitinimas krūtimi (žindymas) turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai. Žindymas krūtimi – tai natūralus maitinimas, nes pati gamta sukūrė tokią galimybę – maitinti kūdikį visada šviežiu, šiltu, sveiku maistu.  Motinos pienas patenkina visus kūdikio maitinimo poreikius pirmąjį gyvenimo pusmetį. Motinos piene yra visų kūdikiui reikalingų medžiagų, jis tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, todėl gerai pasisavinamas. Visa tai skatina gerą vaiko augimą ir fizinį vystymąsi.

   Motinos pienas nebūna nei per liesas, nei per riebus. Jis visada tinkamas kūdikiui, o reikiamą jo kiekį mažylis iščiulpia pats, jei tik yra taisyklingai žindomas. Jei kūdikis gerai čiulpia, o motina turi pakankamai pieno, iki 4 – 6 mėn. jam nereikia kitokio maisto. Maitinamas krūtimi vaikas ne tik pavalgo, bet ir atsigeria, todėl tarp maitinimų nereikia duoti jokių skysčių (saldaus vandens, gliukozės, arbatų, sulčių). Motinos pienas yra pirmoji kūdikio imunizacija. Motinos piene yra apsauginių faktorių – imunoglobulinų, baltųjų kraujo kūnelių, oligosacharidų, ir daug kitų biologiškai aktyvių faktorių; brandinančių – augimo faktorių ir kt.; kompensuojančių faktorių – virškinimo fermentų, hormonų; mitybos faktorių: riebalų, baltymų, angliavandenių, vitaminų, mineralų. Motinos pienas ne tik maistas kūdikiui, bet ir vaistas: kartu su mamos pienu į kūdikio organizmą iš motinos kraujo atkeliauja net ir gyvų ląstelių, galinčių gaudyti ir naikinti ligų sukėlėjus mikrobus.

   Žindymas svarbus, nes tai nebrangus būdas užtikrinti geriausią kūdikio mitybą. Jis apsaugo kūdikį nuo įprastų ligų tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Tai sumažina motinos vėžio ir kitų ligų riziką.

Naudota informacija:

  1. https://www.breastfeeding.asn.au/world-breastfeeding-week-2023
  2. https://www.who.int/campaigns/world-breastfeeding-week/2023/key-messages
  3. https://www.lmb.lt/pasauline-kudikiu-maitinimo-krutimi-savaite/
  4. https://who.canto.global/v/breastfeeding/album/VNJTS?viewIndex=0&display=fitView&column=image&id=rfvkml0q615094ui2jnso6b02d