Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena

     Nuo 2011 metų lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Neišnešioti naujagimiai – tai kūdikiai, gimstantys nuo 22 iki 37 savaičių amžiaus. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis, tuo didesnės jam reikia pagalbos. Kai kurie iš jų nemoka savarankiškai žįsti ir net kvėpuoti, o kūnas nepalaiko tinkamos temperatūros. Pasaulyje vienas 10 kūdikių gimsta per anksti. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 13 milijonų, o daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Lietuvoje apytikriai 6 iš 1000 gimstančių kūdikių yra neišnešioti. Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neišnešiotų kūdikių daugėjimo problemą.

     2022 m. Pasaulinės neišnešiotukų dienos pasaulinė tema yra: „Tėvų apkabinimas: galinga terapija“. Be violetinės spalvos, kuri simbolizuoja jautrumą ir išskirtinumą, kojinių virvelė tapo Pasaulinės neišnešiotukų dienos simboliu. Maža purpurinių kojinių pora, įrėminta devyniomis pilno dydžio kūdikių kojinytėmis, simbolizuoja: 1 iš 10 kūdikių gimsta neišnešiotas. Visame pasaulyje.

     Priežastys ir rizikos veiksniai

     Priešlaikinis gimdymas įvyksta dėl įvairių priežasčių. Dauguma priešlaikinių gimdymų įvyksta spontaniškai. Ekspertai nustatė keletą veiksnių, galinčių padidinti priešlaikinio gimdymo riziką.

     Kai kurie rizikos veiksniai yra „keičiami“, o tai reiškia, kad juos galima pakeisti siekiant sumažinti riziką, o kiti negali būti pakeisti. Tačiau apie 50 proc. atvejų negalima nustatyti per anksti gimusio kūdikio priežasties.

     Medicininės sąlygos

  • Nėštumo istorija. Pavyzdžiui, motina, anksčiau pagimdžiusi neišnešiotą kūdikį, kito nėštumo metu turi didesnę riziką pagimdyti kitą priešlaikinį kūdikį.
  • Daugiavaisis nėštumas. Dažniausia daugiavaisio nėštumo komplikacija yra priešlaikinis gimdymas.
  • Pagalbinės apvaisinimo technologijos. Reprodukcinis gydymas yra susijęs su daugiavaisiais nėštumais, taigi ir priešlaikiniu gimdymu.
  • Gimdos ar gimdos kaklelio anomalijos. Pavyzdžiui, trumpas gimdos kaklelis gali paskatinti priešlaikinį gimdymą: nėštumo metu gimdos kaklelis palaipsniui minkštėja ir mažėja, kai kūdikis auga, kad pasiruoštų gimdymui. Dėl to gimdos kaklelis gali pradėti atsidaryti per anksti.
  • Infekcijos ir lėtinės ligos. Gimdos infekcijos (pvz., dėl šlapimo takų infekcijų ar bakterinės vaginozės, bakterijų, kurios paprastai yra makštyje, disbalansas) arba neužkrečiamos ligos, pvz., diabetas, aukštas kraujospūdis, astma arba inkstų ir širdies sutrikimai.
  • Nėštumo komplikacijos. Gestacinis diabetas ir preeklampsija yra du tipiškų nėštumo komplikacijų pavyzdžiai. Dėl preeklampsijos moterims gali tekti gimdyti anksti, kad išvengtų rimtų sveikatos problemų tiek motinai, tiek kūdikiui.
  • Genetinė įtaka. Konkretūs vaisiaus ir motinos genotipai (žmogaus genų tipas, susijęs su tam tikra paveldima savybe) yra susiję su priešlaikinio gimdymo rizika.

       Keičiami gyvenimo būdo rizikos veiksniai

  • Gyvenimo būdo modeliai. Tokie veiksniai kaip nesubalansuota mityba, per mažas arba antsvoris (nutukimas), rūkymas, alkoholio ar narkotikų vartojimas, didelis streso lygis ir aplinkos teršalų poveikis.
  • Sveikatos apsauga. Nesant arba pavėluotai prieš gimdymą, gali būti trukdoma identifikuoti ir pradėti taikyti gydymo priemones ankstyvoje stadijoje.

      Demografiniai veiksniai

  • Amžius. Ypač jaunoms (< 17) arba vyresnėms moterims (> 35 metų) yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika.
  • Socialiniai demografiniai veiksniai. Socialiniai ir ekonominiai trūkumai (žemas išsilavinimo lygis, mažos pajamos, nedidelė socialinė parama) gali turėti įtakos priešlaikiniam gimdymui.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija :

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/neisnesiotu_naujagimiu_diena
  2. https://trello.com/b/548oT5wt/wpd-2022
  3. https://www.efcni.org/activities/campaigns/wpd/
  4. https://www.efcni.org/health-topics/key-facts-preterm-birth/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *