Pasaulinė neišnešiotukų diena 2023 m. lapkričio 17 d.

Kiekvienais metais lapkričio 17 d. visame pasaulyje minima Pasaulinė neišnešiotukų diena, siekiant didinti informuotumą apie priešlaikinius gimdymus, įskaitant su neišnešiotumu susijusias mirtis, iššūkius ir įperkamus būdus jų išvengti. Neišnešiotumas yra plati naujagimių, gimusių iki 37 nėštumo savaitės, kategorija. Svarbiausia naujagimių mirtingumo priežastis ir dažniausia prenatalinės hospitalizacijos priežastis yra priešlaikinis gimdymas. Trys pagrindinės neišnešiotų naujagimių, gimusių sveriančių mažiau nei 1000 g, mirties priežastys yra kvėpavimo nepakankamumas, infekcija ir įgimta deformacija.

Šių, 2023 m., Pasaulinės neišnešiotų kūdikių dienos tema yra „ Maži veiksmai, DIDELIS POVEIKIS: neatidėliotina odos priežiūra kiekvienam kūdikiui visur “. Temoje pabrėžiama, kad kontaktas su oda (Kengūros priežiūra) naudingas visiems kūdikiams, ypač neišnešiotiems kūdikiams. Iš karto po gimimo užsimezgęs kontaktas su oda prisideda prie kūdikio supratimo apie prisilietimus ir meilę bei atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant žindymą.

Priešlaikinis gimdymas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Dauguma priešlaikinių gimdymų įvyksta natūraliai. Tačiau kai kuriuos iš jų sukelia medicininės priežastys, pvz., infekcijos ar kitos nėštumo problemos, dėl kurių būtina anksti pradėti gimdymą arba atlikti cezario pjūvį.

Remiantis nauja Jungtinių Tautų agentūrų ir partnerių parengta ataskaita, 2020 m. per anksti pagimdė 1,34 mln. kūdikių, o maždaug 10 000 000 žmonių mirė dėl priešlaikinių komplikacijų. Tai prilygsta maždaug vienam iš dešimties naujagimių, gimusių per anksti (iki 37 nėštumo savaitės) visame pasaulyje.

Naudota informacija:

  1. https://www.who.int/news-room/events/detail/2023/11/17/default-calendar/webinar-on-world-prematurity-day-2023
  2. https://www.pacehospital.com/world-prematurity-day