Pasaulinė osteoporozės diena 2023 m. spalio 20 d.

     Šiais, 2023 m., Pasaulinės osteoporozės dienos tema yra „Build Better Bones“ skirta sveiko gyvenimo būdo, kuris yra tvirtų kaulų ir gyvenimo be kaulų lūžių pagrindas.

    Osteoporozė yra medicininė būklė, kai kaulai tampa labai silpni ir trapūs. Paprastai nėra jokių simptomų, nebent įvyksta lūžis. Sergant osteoporoze, kaulas tampa toks trapus, kad gali lūžti nežymiai pargriuvus, susitrenkus ar staigiai judant. Osteoporozės tikimybė didėja senstant. Tai viena dažniausių vyresnio amžiaus žmonių lūžių priežasčių. Dėl asimptominio šio kaulų sutrikimo pobūdžio būtina rūpintis kaulų sveikata, kad būtų išvengta komplikacijų, susijusių su kaulų lūžiais.

     Apskaičiuota, kad visame pasaulyje 1 iš 3 moterų ir 1 iš 5 vyrų, sulaukusių 50 metų, patiria osteoporozinį lūžį , todėl tai yra viena iš pagrindinių senstančių žmonių mirtino skausmo ir ilgalaikės negalios priežasčių. Be to, dėl prastos sveikatos priežiūros infrastruktūros, įrenginių, prieinamumo ir sąmoningumo stokos tik 20 proc. pacientų, sergančių osteoporoze, liga yra diagnozuojama arba gydoma.

      Osteoporozės paplitimas pastebimas vyresnio amžiaus moterims, kurios po 5-7 metų menopauzės linkusios netekti kaulų tankio 20%. Siekiant išvengti bet kokių būsimų kaulų sveikatos komplikacijų, Pasaulinė osteoporozės diena (WOD), padedama suinteresuotų organizacijų ir žmonių visame pasaulyje, didina sąmoningumą ir skatina žmones anksti diagnozuoti, pasitikrinti kaulų tankį ir atitinkamai elgtis. Tam tikro gyvenimo būdo įgyvendinimas ir sveikos mitybos įpročių laikymasis gali padėti užtikrinti sveikus kaulus ir išvengti ilgalaikės osteoporozės.

Dietos patarimai sveikiems kaulams:

  • Valgykite pakankamai kalcio turinčio maisto;
  • Valgyti mėsą ir kitus daug baltymų turinčius maisto produktus;
  • Valgykite maistą, kuriame gausu fosforo;
  • Valgyti maistą, kuriame gausu magnio;
  • Vitamino K vartojimas.

Naudota informacija:

  1. https://www.pacehospital.com/world-osteoporosis-day-20-october
  2. https://www.buildbetterbones.org/about-us

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė