Pasaulinė rankų higienos diena – „Plauk rankas – saugok gyvybes“

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė Pasauline rankų higienos diena. „Plauk rankas – saugok gyvybes“ judėjimas planuojamas dešimčiai metų, siekiant paskatinti šalis organizuoti rankų higienos kampanijas, programas ir taip prisidėti prie hospitalinių infekcijų prevencijos ir pacientų gyvybių išsaugojimo.

Pagrindinis judėjimo tikslas – gerinti rankų higieną sveikatos priežiūros įstaigose. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos kviečiamos prisijungti prie šios iniciatyvos ir kiekvienais metais gegužės 5-ąją paminėti savo įstaigose.

Higienos institutas, prisijungdamas prie PSO iniciatyvos „Plauk rankas – saugok gyvybes“, parengė kelis informacinius leidinius, skirtus rankų higienos mokymams. 

•  Plakatas „5 svarbiausi rankų higienos momentai“
                         A4 formatas (atsiųsti)
                         A3 formatas (atsiųsti)
•  Plakatas „Kaip teisingai plauti rankas?“
                         A4 formatas (atsiųsti)
                         A3 formatas (atsiųsti)
•  Plakatas „Kaip teisingai atlikti higieninę rankų antiseptiką?“
                         A4 formatas (atsiųsti
                         A3 formatas (atsiųsti)
•    Pranešimas „Kaip teisingai plauti rankas?
•    Pranešimas „Kada svarbu plauti rankas?
•    Rankų plovimo dienoraštis (5–8 metų vaikams)

Kiekvienais metais  kampanija SAVE LIVES: Clean Your Hands  siekia siekti tikslo išlaikyti pasaulinį rankų higienos svarbos sveikatos priežiūros srityje profilį ir „suburti žmones“ siekiant gerinti rankų higieną visame pasaulyje.

PSO ragina visus būti įkvėptiems pasaulinio judėjimo siekiant visuotinės sveikatos apsaugos, t.y. geresnės sveikatos ir gerovės visiems bet kokio amžiaus žmonėms, galimybę gauti kokybiškas pagrindines sveikatos priežiūros paslaugas ir saugių, veiksmingų, kokybiškų ir prieinamų visiems būtinų vaistų ir vakcinų. Infekcijų prevencija ir kontrolė, įskaitant rankų higieną, yra labai svarbios norint pasiekti visuotinės sveikatos apsaugos, nes tai praktinis ir įrodymais pagrįstas metodas, įrodantis poveikį priežiūros kokybei ir pacientų saugai visais sveikatos sistemos lygiais.

Naudota informacija:

  1. https://www.hi.lt/pasauline-ranku-higienos-diena-plauk-rankas-saugok-gyvybes/
  2. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/world-hand-hygiene-day-2024
  3. https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day