Pasaulinė supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė

Pasaulinė supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė – tai pasaulinė kampanija, kuria siekiama didinti informuotumą ir supratimą apie antimikrobinį atsparumą ir skatinti geriausią „Vienos sveikatos“ suinteresuotųjų šalių praktiką, siekiant sumažinti vaistams atsparių infekcijų atsiradimą ir plitimą. Ši savaitė kasmet minima lapkričio 18–24 d.

Antimikrobinis atsparumas kelia grėsmę žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai. Jis daro poveikį mums visiems, todėl 2023 m. Pasaulinės supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės tema – „Kartu užkirskime kelią atsparumui antimikrobinėms medžiagoms“. Ši tema ragina bendradarbiauti tarp sektorių, kad būtų išsaugotas vaistų veiksmingumas. Siekiant veiksmingai mažinti antimikrobinį atsparumą, visi sektoriai turi apdairiai ir tinkamai naudoti antimikrobinius vaistus, imtis prevencinių priemonių, mažinančių infekcijų plitimą, ir laikytis geros praktikos, tvarkant antimikrobinėmis medžiagomis užterštas atliekas.

Šiais metais didžiausias dėmesys skiriamas 2030 m. tikslams, nustatytiems neseniai priimtoje Tarybos rekomendacijoje dėl ES kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms veiksmų intensyvinimo.(nuoroda yra išorinė) taikant One Health metodą. Tai konkretūs ir išmatuojami tikslai, skirti stebėti pažangą ir pasiekti tikslus, susijusius su atsparumo antimikrobinėms medžiagoms prevencija ir mažinimu iki 2030 m.

Remiantis 2022 m. ataskaita, kiekvienais metais ES / EEE nuo antimikrobinėms medžiagoms atsparių infekcijų miršta daugiau nei 35 000 žmonių, o tai yra daugiau nei ankstesniais skaičiavimais. Atsparumo antimikrobinėms medžiagoms (AMR) poveikis sveikatai yra panašus į gripo, tuberkuliozės ir ŽIV/AIDS kartu poveikį.

Naudota informacija:

  1. https://www.hi.lt/naujienos/pasaulinei-supratimo-apie-antimikrobini-atsparuma-savaitei-skirta-konferencija-viena-sveikata-galimybe-issaugoti-antimikrobiniu-vaistu-efektyvuma-ateities-kartoms/
  2. https://www.who.int/news-room/events/detail/2023/11/18/default-calendar/world-amr-awareness-week-2023
  3. https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en/european-antibiotic-awareness-day-eaad-2023