Pasaulinės astmos diena

     Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Ši diena skirta informuoti visuomenę apie ligą, apie jos priežastis, vystymąsi, suvaldymą, gydymo metodus bei pažangos priemones, padedančias kovoti su tikrai pakankamai dažna ir rimta kvėpavimo takų liga. Pasaulinę astmos dieną (WAD) 2023 m. gegužės 2 d. organizuoja Pasaulinė astmos organizacija GINA ( www.ginasthma.org ).

    GINA paskelbė2023 m. Pasaulinės astmos dienos temą  „Astmos priežiūros prieinamumas visiems“ .

    Didžioji dalis sergamumo ir mirtingumo nuo astmos naštos tenka mažų ir vidutinių pajamų šalyse. GINA siekia sumažinti šią naštą, skatindama sveikatos priežiūros lyderius užtikrinti veiksmingų, kokybiškų vaistų prieinamumą ir prieigą prie jų.

     GINA siekia stiprinti  ryšį su vietos ir nacionaliniais gairių kūrėjais. GINA taip pat įsipareigoja užtikrinti konkrečias rekomendacijas dėl aplinkos tvarumo, dalindamasi susirūpinimu dėl planetos taršos, didžiausią dėmesį skirdama pacientų saugai. GINA stengiasi pagerinti astma sergančių žmonių gyvenimą visame pasaulyje, todėl labai svarbus įvairiapusis bendradarbiavimas, siekiant pagerinti visus astmos priežiūros aspektus, pacientams ir aplinkai.

     Medikai astmą apibūdina kaip lėtinę uždegiminę kvėpavimo takų ligą, turinčią atitinkamai pasireiškiančius simptomus, t. y. padidėjusį bronchų jautrumą į įvairius dirgiklius, kvėpavimo takų susiaurėjimą (obstrukciją), pasikartojantį dusulį, kosulį, švilpimą krūtinėje ar krūtinės veržimą, kurie įprastai suaktyvėja naktį arba ankstyvą rytą, praeina savaime arba gydant.

Astmos galima išvengti:

  • Vengiant astmą sukeliančių veiksnių, tokių kaip oro tarša, šaltas oras, kvapai ir kt.;
  • Vengiant kontakto su alergenais;
  • Vengiant cigarečių, žvakių, smilkalų ir fejerverkų dūmų;
  • Laikantis atokiau nuo sergančių žmonių (peršalimo ar gripo);
  • Palaikant švarą (dažnas dulkių valymas);
  • Taisyklingai vartojant vaistus nuo astmos.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija:

  1. https://www.medicina.lt/straipsniai/Gegu%C5%BE%C4%97s-2-d-Pasaulin%C4%97-astmos-diena/18122
  2. https://ginasthma.org/2023-world-asthma-day/
  3. https://www.pacehospital.com/world-asthma-day