Pasirūpink savo šypsena

     Jei šypsena veide – retas svečias, tai išduoda niūrią vidinę būseną. Kai matome nuoširdžią šypseną, galime neabejoti, kad tą akimirką žmogus tikrai yra laimingas. Psichologijos ir neurofiziologijos mokslas seniai atrado, kad laimės šaltinis – ne turtai ar grožis, bet žmogaus sveikata.  Mokantis prieš veidrodį šypsotis, verta pasigilinti, kas trukdo jaustis džiugiai ir laimingai. Kad galėtumėte plačiai šypsotis ir džiaugtis sveikais dantimis, šis darbas turi tapti kasdieniu įpročiu, o formuoti vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti jau išdygus pirmajam dančiui.

   Dantų ėduonis vis dar yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ligų, kuria serga daugiau nei 90 proc. visų pasaulio žmonių. Dažnas pacientas skundžiasi dantenų kraujavimu, vyresnio amžiaus pacientai serga periodonto ligomis, o tai gali sukelti dantų netekimą, todėl kalbėti apie burnos priežiūrą ir informuoti žmones rūpintis burnos sveikata yra labai svarbu. Dantų būklė daro įtaką ir žmogaus savijautai – ar žmogus šypsosi, ar nejaučia diskomforto dėl tam tikrų problemų burnoje. Dantų ėduonis arba kariesas – mitybos ir bakterijų sukelta liga, dėl kurios tirpsta danties kietieji audiniai. Norint suformuoti reikiamus įpročius, sumažinti sergamumą ėduonimi ir užkirsti kelią kitoms dantų ligoms, svarbu pradėti rūpintis dantimis jau nuo mažumės.

    Vasario 9 dieną Smilgių gimnazijoje lankėsi lektorė iš Kauno, kuri 8 klasės mokiniams vedė užsiėmimą apie dantų priežiūrą. Ji papasakojo moksleiviams kaip tinkamai prižiūrėti dantis, kad jie kuo ilgiau būtų sveikesni. Dantis būtina valyti 2 kartus dienoje bent 2 minutes. Svarbu naudoti tinkamą dantų pastą su fluoru. Fluoras yra mineralas, kuris pasidengęs ant dantų sukietina dantų emalį ir veiksmingai kovoja su blogosiomis bakterijomis, galinčiomis sukelti dantų ėduonį. Taip pat nepamiršti dantų siūlo ar šepetėlių, kuriais būtina kruopščiai išvalyti tarpdančius. Dantų šepetėlį keisti kas 2-3 mėnesius. Kartą per pusmetį būtina apsilankyti pas odontologą patikrai.

    Didelę įtaką dantų sveikatai turi ir mityba. Žalingas maistas dantims būna dažniausiai tas, kuris savo sudėtyje turi daug cukraus. Burnoje esančios bakterijos skaido jį, sudarydamos rūgštis, dėl kurių poveikio ir vystosi dantų ėduonis. Ypač pavojinga, kai rūgštys kaupiasi ant danties paviršiaus po apnašomis. Tad dantų ėduonies atsiradimas yra tiesiogiai susijęs su gausiu angliavandenių (sacharozės, gliukozės, fruktozės) vartojimu. Tinkamiausias maistas – daržovės, vaisiai, pieno produktai, grūdiniai produktai, riešutai. Svarbu nepamiršti ir asmeninės burnos higienos. Jei dantys valomi prastai, subalansuota mityba neišgelbės nuo dantų ėduonies bei periodonto ligų. Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi papildomų profilaktikos priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir tirpsta ne tik emalis, bet prasideda ir gilesnių audinių pažeidimas – tokį dantį jau tenka gręžti ir plombuoti.

   Subalansuotas maistas, dantų valymas, tinkamas mitybos rėžimas – svarbi sveiko gyvenimo būdo dalis. Taisyklinga mityba turi didelę reikšmę mokinio organizmui, dantų būklei, emociniam jo vystymuisi. Tai kiekvieno žmogaus kelias į geresnę sveikatą ir pilnavertišką gyvenimą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė