Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas

     Įpusėjus vasarai, norime priminti apie būtiną vaikų, mokinių ir pilnamečių mokinių (toliau – mokinys) profilaktinę sveikatos patikrą prieš mokyklą ar darželį. Jei dar to nepadarėte ir jau elektroninis mokinio sveikatos pažymėjimas nustojo galioti ar jo galiojimas baigiasi, prašome, tuo pasirūpinti.

    Kasmetinė profilaktinė vaikų sveikatos patikra padeda laiku pastebėti ir nustatyti sveikatos sutrikimus. Pagal jos rezultatus galima išvengti vaiko sveikatos pablogėjimo, koreguoti vaiko gyvenimo būdą, kreiptis detalesnio ištyrimo, paskirti tinkamą gydymą ar kitas sveikatos paslaugas. Be to ugdymo procese yra atsižvelgiama į vaiko sveikatos poreikius ir jam padedama. Juk tiek tėvai, tiek sveikatos specialistai ir be abejo, mokykla yra suinteresuota, kad vaikas augtų sveikas, laimingas ir sėkmingas.

   Mokinio elektoriniame pažymėjime gydytojas parašo išvadas ir rekomendacijas apie mokinio galimybes dalyvauti ugdymo veikloje. Nurodoma, kokią fizinio ugdymo grupę mokinys turi lankyti (pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją) arba pažymima apie atleidimą nuo fizinio ugdymo pamokų iki nustatyto laikotarpio. Taip pat pažymėjime nurodomos ir pirmosios pagalbos priemonės, jei mokiniui prireiktų skubios pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų.

  Mokiniui sergant lėtine liga, mokykloje, tėvams pageidaujant, sudaromas individualus savirūpos planas pagal esamą sveikatos problemą. Sveikatos duomenų pagal asmens duomenų apsaugos įstatymus, mokykloje niekas nemato ir nežino. Jie prieinami tik mokinio tėvams ar atstovams, gydytojams, visuomenės sveikatos priežiūros specialistui, vykdančiam visuomenės sveikatos priežiūrą mokinio ugdymo įstaigoje.  Taip pat šie duomenys neteikiami jokioms kitoms įstaigoms pagal jokius prašymus. Tik tėvai sprendžia kam pateikti šios duomenis ir tai padaro patys savo valia ir asmeniškai.

  Gydytojo rekomendacijos svarbios ugdymo įstaigoms parenkant mokiniui tinkamą sėdėjimo vietą klasėje, pritaikant maitinimą, užtikrinant tinkamos fizinio ugdymo programos parinkimą ar pritaikant ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems mokinio poreikiams.

     Mokinių sveikatos tikrinimo tvarka nesikeitė – kasmetinis sveikatos tikrinimas nemokamai atliekamas toje gydymo įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas. Pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą arba burnos higienistą reikia kreiptis įprasta tvarka, užsiregistruojant iš anksto.

    Kaip bus tikrinama sveikata priklauso nuo mokinio amžiaus. Sveikatos patikrinimo metu gydytojai įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4 metų), visiems  yra tikrinamas regėjimas, klausa, tikrinamas atramos judamasis aparatas, įvertinama psichikos sveikatos būklė, mitybos ir higienos įgūdžiai, burnos sveikata, matuojamas ūgis, svoris, arterinis kraujo spaudimas bei atlieka kitus reikalingus tyrimus.

     Radus pakitimų, vaikas ar pilnametis mokinys yra siunčiamas pas gydytoją specialistą konsultacijai arba tyrimams. Taip pat primenama apie pagal amžių priklausančius skiepus.

     Savo vaiko elektroninę sveikatos pažymą galite pamatyti ir atsispausdinti prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų sistemos asmeninėje paskyroje.

 Detaliau apie vaiko sveikatos patikrą galite paskaityti čia: https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/asmens-sveikatos-prieziura/motinos-ir-vaiko-sveikata/profilaktinis-vaiku-sveikatos-patikrinimas

      Linkime saugios, pilnos įspūdžių ir nuotykių bei sveikos likusios vasaros.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė, jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Deimantė Kirvelienė