Psichoaktyvios medžiagos – ar verta?

     Psichoaktyviosios medžiagos sukelia psichikos ir elgesio sutrikimus. Psichoaktyviųjų medžiagų grupei priklauso ne tik alkoholis, tabakas, narkotikai, bet ir cheminės medžiagos, raminamieji, migdomieji vaistai. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija yra itin svarbi, nes šios medžiagos sukelia tiek priklausomybę, tiek fizines ir psichines ligas, socialines problemas, padidina sužalojimų riziką dėl padidėjusio rizikingo elgesio. Tabako gaminių vartojimas turi įtakos sergamumui ir mirtingumui dėl širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio, diabeto, lėtinių kvėpavimo takų ligų ir kt. Rūkymas taip pat sukelia rimtą žalą aplinkiniams (pasyvusis rūkymas) ir laikomas plaučių vėžio ir kitų lėtinių plaučių ligų rizikos veiksniu. Tabako gaminių vartojimui priskiriamas ir elektroninių cigarečių vartojimas, tabako turinčių skysčių garinimas. Vartojant šiuos gaminius dažnai nežinoma skysčių sudėtis ir juose esančių medžiagų kiekiai.

    Gruodžio 6 dieną visuomenės sveikatos specialistės kvietimu, Smilgių gimnazijoje lankėsi gydytojas toksikologogas Haris Jakavičius. Lektorius 10 klasės mokiniams papasakojo kaip psichoaktyvios medžiagos veikia jauno žmogaus smegenis, kaip atsiranda  priklausomybė nuo šių medžiagų. Esama ženklų, kad mažėja švirkščiamųjų narkotikų vartojimas, yra mažiau naujų heroino vartotojų, mažiau vartojama kokaino ir rūkoma kanapių. Tačiau nerimą kelia į Europos rinką kasmet didėjančiais kiekiais plūstančios naujos psichoaktyvios medžiagos (NPS), Europoje šios medžiagos dar vadinamos „legal highs“ arba „designer drugs“. Tai medžiagos savo kelią į rinką randančios ir reklamuojamos kaip natūralūs ar legalūs produktai, jie parduodami internetinėje prekyboje arba specializuotose parduotuvėse. Dažniausiai NPS įsigyjami internetu kaip jau seniai žinomų narkotikų pakaitalas, tačiau parduodami kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės, cheminiai reagentai moksliniams tyrimams, augalų trąšos ar teisėtos prekės. Šių medžiagų etiketėse yra tikslingai nurodoma, kad produktas neskirtas žmonėms vartoti. Šios medžiagos parduodamos ir vartojamos kaip tabletės, kristalai, impregnuoti lapeliai, „markutės“, suktinės, žoliniai mišiniai, milteliai, druskos ir pan. Rinkoje pasirodo ir neįprastos formos NPS, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms.

      Paskaitos pabaigoje dešimtokai žiūrėjo ir aptarė filmą, kaip psichoaktyvios medžiagos veikia smegenis, kokie organizmo pokyčiai vyksta, veikiant šioms medžiagoms.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *