Psichoaktyvių medžiagų ir alkoholio vartojimo prevencija

     Psichoaktyviosioms medžiagoms priskiriamos tokios medžiagos, kurios veikia žmogaus psichiką ir sukelia sveikatos bei elgesio sunkumus. Šių medžiagų grupei priklauso ne tik narkotinės, psichotropinės medžiagos, bet ir alkoholis, nikotinas, kofeinas, raminamieji, migdomieji vaistai. Priklausomybė nuo šių medžiagų susiformuoja priklausomai nuo žmogaus asmeninių savybių, vartojimo aplinkybių ir psichiką veikiančios medžiagos poveikio. Kuo jaunesniame amžiuje pradedamos vartoti, tuo didesnė piktnaudžiavimo jomis bei priklausomybės išsivystymo tikimybė ir didesnė žalingo poveikio moksleivio raidai tikimybė.

   Tyrimai rodo, kad narkotikų vartojimo mastai Lietuvoje auga. Bent kartą gyvenime šių medžiagų išbandė 14,1 proc. šalies gyventojų. Prieš penkerius metus šis rodiklis siekė 11,5 proc. Polinkį vartoti psichoaktyviąsias medžiagas gali lemti šie veiksniai: paauglio asmeninės savybės ir elgesys (amžius, lytis, sveikatos problemos (organizmo toleravimo lygis, įvairios traumos, lėtinės ligos ir kt.), socialiniai ir ekonominiai veiksniai (tinkamų žinių į alkoholio, narkotikų ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą stoka, nenoras mokytis, pozityvių ryšių (su šeima, draugais ir kt.) vystymo stoka, draugystė su psichoaktyviąsias medžiagas vartojančiais bendraamžiais, siekiant malonių pojūčių, tenkinant smalsumą. Pradedama vartoti ir patiriant socialinį spaudimą  – dėl stiprios bendraamžių įtakos ypač pažeidžiami paaugliai negeba pasakyti NE, nes bendraamžių spaudimas gali būti itin stiprus. Kai kurie jaunuoliai kenčia nuo streso, depresijos, socialinio nerimo, pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, norėdami sumažinti patiriamus nemalonius jausmus nedrįsdami kreipti pagalbos į sveikatos specialistus. Paaugliai daugiau linkę į rizikingą elgesį, kuris jiems yra nepatirtas ir jaudinantis. Jaunuoliai, negavę pakankamai dėmesio šeimose, neturi savo tvirtų nuostatų, tinkamų gyvenimo įgūdžių ir tampa labiau priklausomi nuo bendraamžių įtakos, kurie gali būti jiems pražūtingi.

   Kovo 4 dieną Smilgių gimnazijoje lankėsi puiki lektorė Gintarė Razulevičiūtė, kuri 8 klasės mokiniams vedė paskaitą „Psichoaktyvių medžiagų ir alkoholio vartojimo prevencija“. Lektorė su moksleiviais diskutavo apie priklausomybes, kaip jos įtraukia jaunus žmones į savo gniaužtus. Pati geriausia priklausomybė yra nuo savęs. Žmogus – pats savo gyvenimo kalvis, kokį jį „pastatys“ tokį ir turės. Tai gi, jei žmogus turi konkrečius tikslus gyvenime, jis niekada nepriklausys nuo kažko. Svarbu mylėti save, kelti savo savivertę, daugiau mokytis, susirasti įdomią veiklą, sportuoti, keliauti, tyrinėti, atrasti. Būtina savyje ugdyti sveiką gyvenimo būdą, tinkamus gyvenimo įgūdžius, neigiamą požiūrį į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė