Rankų higiena. Kaip taisyklingai plauti rankas?

    Naujamiesčio lopšelyje-darželyje „Bitutė“ „Pelėdžiukų“ grupės vaikams buvo pravestas užsiėmimas „Rankų higiena. Kaip taisyklingai plauti rankas?“. Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena. Ta diena primena, kad rankų higiena yra viena pagrindinių, pigiausių ir efektyviausių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Lopšelyje darželyje visos dienos kupinos veiklos, tačiau yra randama laiko prisiminti ir pamokyti vaikus tinkamos rankų higienos ir pastebėti, kaip jos laikomasi. Kai nuolat primename vaikams apie rankų plovimą, jiems tai gali sukelti neigiamą reakciją. Todėl išmokyti vaikus geros higienos įgūdžių gali būti nelengva, tačiau tai ypač svarbu, nes gera higiena mažina užkrečiamų ligų plitimą, tokių kaip gripas, žarnyno infekcijos ir kitos.

   Užsiėmimo metu su darželinukais aptarėme pagrindines rankų plovimo taisykles: visada naudoti šiltą, tekantį vandenį bei muilą. Pirmiausia reikia sudrėkinti rankas ir išmuiluoti delnus, ištrinti krumplius, pirštus, tarpupirščius, delnus bei riešus.  Nuskalauti muilą ir nešvarumus po tekančiu vandeniu apie 10-20 sekundžių ir nusausinti rankas. Dauguma vaikų neįsivaizduoja savo kasdieninio gyvenimo be draugų ir žaidimų. O tai irgi palengvina mikroorganizmų plitimą. Todėl būtina plauti žaislus, tvarkyti kambarius, aikšteles, aplinką. Vaikai suprato, kad jei neplaus rankų, jie dažnai sirgs. O sirgdami blogai jausis – skaudės galvą, pilvuką, atsiras sloga, kosulys, gali viduriuoti, vemti ir panašiai. Taip pat sergantiems vaikams negalima eiti į darželį, į kiemą žaisti su draugais, lankyti būrelius. Taip pat darželinukams buvo priminta, kada būtina nusiplauti rankas išėjus iš tualeto, grįžus iš lauko, pažaidus su gyvūnu, palietus pinigus ir prieš valgį.

Internete radau įdomių faktų apie žmogaus gyvenimą tarp mikrobų:

1 faktas. Vyrai 1,5 karto dažniau negu moterys pradeda gaminti maistą nenusiplovę rankų.

2 faktas. Su vienu rankos paspaudimu galima perduoti mikrobus 14-ai asmenų ir palikti jų ant penkių paviršių.

3 faktas. Kas ketvirtas asmuo, besinaudojantis viešuoju transportu, ant savo rankų nešioja išmatų bakterijas.

4 faktas. Ant mobiliųjų telefonų randama 300 kartų daugiau mikrobų nei viešajame tualete.

5 faktas. Dauguma žmonių rankoms plauti skiria vos 5 sekundes.

6 faktas. Ant rankų bakterijos ir mikrobai gali gyventi iki 3 valandas

7 faktas. Per šlapias rankas perduodama 1000 kartų daugiau bakterijų negu per sausas.

8 faktas. Po laikrodžiais ir apyrankėmis randama milijonai bakterijų, o po žiedais jų gali būti daugiau, negu visoje Europoje gyvenančių gyventojų.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jūratė Čerškienė