Rimčiau apie lytiškumą

     Yra toks žmogaus gyvenimo etapas, kai žmogaus kūnas prisitaiko tapti suaugusiu. Lytinis brendimas labai reikšmingas lyties formavimosi tarpsnis, per kurį individas subręsta fiziškai, psichiškai ir socialiai. Persitvarko visos organizmo sistemos, labiausiai kinta lytinė sistema. Tai vadinama pereinamuoju laikotarpiu iš vaikystės į suaugusiojo amžių. Paauglystė – tai laikas, kai vaikas virsta suaugusiuoju, tačiau neišsyk suvokia suaugusiojo žmogaus vaidmenį, jo privilegijas ir atsakomybę. Dažnai sakoma, kad paauglystė sunkus ir keistas laikas, o ypač prasidėjus lytinei brandai. Lytinis brendimas Lietuvos mergaitėms dažniausia vyksta nuo 10 iki 18 metų, berniukams – 1–2 metais vėliau ir jis prasideda daug anksčiau nei tai pastebima išoriškai. Tad vaikams kyla daug klausimų, tačiau drovumas pakiša koją, o klausimai lieka ne tik neatsakyti, bet ir neužduoti. Ne ką mažesnę įtampą šiuo periodu jaučia ir tėvai, kurie nežino kaip išvengti klaidų, bendraujant su vaiku šiuo subtiliu gyvenimo tarpsniu, kaip tinkamai pateikti informaciją apie lytiškumą ir kokie pavojai gresia paaugliams pradėjus lytinį gyvenimą.

     Apie tai,  kaip keičiasi kūnas brendimo laikotarpiu, kaip tinkamai elgtis šiuo periodu,  Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 5 klasės mokiniai kalbėjosi su sveikatos specialiste. Su mergaitėmis aptarėme nuo ko prasideda branda, kokie fiziologiniai pokyčiai vyksta kūne, kaip juos “prisijaukinti“, asmens higienos aspektus, paaiškinta kas yra menstruacijos, ką reikia žinoti apie tai. Sveikatos specialistė supažindino su moteriškomis intymios higienos priemonėmis, suteikė informacijos apie jų tinkamą naudojimą. Paskaitos pabaigoje žinias pasitikrino atlikdamos testą. Mergaitėms padalintos dovanėlės.

    Gyvenimo įgūdžių pamokos „Klausimai apie meilę“ metu bandėme sukurti apibrėžimą, kaip suprantame, kas yra meilė? Kokia ji gali būti? Atlikome pratimą „Minčių lietus“. Mokiniams paaiškinta kaip užsimezga nauja gyvybė, kas lemia žmogaus lytį, akcentuota, kad kiekvieno žmogaus kūnas yra tik jo ir visi žmonės privalo gerbti asmeninę erdvę. Penktokai rodė susidomėjimą šia tema,  uždavinėjo jiems rūpimus klausimus.

     Mes gimstame, augame, keičiamės, svajojam ir bręstam. Kiekvieno žmogaus brendimo laikotarpis unikalus, tad paaugliams svarbu žinoti apie skirtingas lytis, pojūčius, jausmus ir tarpusavio santykius, ne tik dėl savęs bet ir kurie bus svarbūs ateityje. O sveikas ir tinkamas supratimas apie intymumą ir žmogaus seksualumą yra svarbus darniam vaiko augimui ir vystymuisi.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Aušra Džiugelytė