Rugsėjo 28 d. – Pasaulinė kovos su pasiutlige diena

     Kasmet rugsėjo 28–ąją minima Pasaulinė kovos su pasiutlige diena. Šių metų Pasaulinės kovos su pasiutlige dienos šūkis „Pasiutligė: viena sveikata, nulis mirčių“. Tikslingas šūkis su teigiama žinute, pabrėžiant ir primenant pasaulinei bendruomenei, kad pasiutligę galima išnaikinti, kad vieningai siekiamas tikslas prieš šią baisią ligą – nulis mirčių iki 2030 metų.  Kovai su pasiutlige svarbu tai, kad turime stiprią pasaulinę bendruomenę, turime įrankius ir patirtį. Taigi, žinutėje pagrindinis dėmesys skiriamas susitelkimui, siekiant teigiamų pokyčių.

      Pasiutligė – zoonozinė mirtinai pavojinga nervų sistemos liga – plintanti per seiles. Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia, apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Kasmet pasaulyje nuo pasiutligės miršta daugiau nei 59 000 žmonių, iš kurių 99% atvejai dėl pasiutlige užsikrėtusių naminių šunų įkandimų.

        Koks sukėlėjas?

     Pasiutligės virusai labai neatsparūs išorinėje aplinkoje, todėl užsikrečiama tik tuomet, kai pasiutlige sergančio gyvūno seilės patenka į žaizdą per pažeistą odą arba gleivines. Pasiutligės virusas labai jautrus išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms, dėl šios priežasties viruso plitimas per išorinės aplinkos objektus beveik neįmanomas. 

             
     Kokie yra pasiutligės simptomai? 

    Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Inkubacinio periodo trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos inervacijos ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos. Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų. Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos. Encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Paralyžinė pasiutligės forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, paskui pereina į komą ir baigiasi mirtimi.

     Koks gydymas?

    Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo. Nepaisant bandomų įvairių gydymo būdų, pagydyti sergančiųjų pasiutlige klinikinių simptomų stadijoje nepavyksta. Įkandus bet kokiam gyvūnui rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige skirs profilaktinį pasiutligės vakcinacijos kursą.

      Kaip apsisaugoti nuo pasiutligės?

 Nespecifinėms profilaktikos priemonėms priskiriami įvairiausi būdai, kuriais siekiama sumažinti pasiutligės viruso cirkuliavimo gamtoje intensyvumą bei sumažinti potencialiai užsikrėtusių laukinių gyvūnų kontaktus su žmonėmis tiesiogiai ar per laukinius gyvūnus. Šioms priemonėms priskiriamas ir pirminis žaizdos sutvarkymas. Įkandus gyvūnui, žaizdą rekomenduojama gerai išplauti, esant galimybei dezinfekuoti žaizdų dezinfekcijai tinkamomis priemonėmis. Tačiau šios priemonės neapsaugo nuo užsikrėtimo. Specialistai pataria, kad pasiutligės galima išvengti tik laikantis prevencijos priemonių, tačiau reikia  nepamiršti ir vieno paprasto būdo – laikytis tinkamo atstumo su laukiniais ir beglobiais gyvūnais, nuolatos šviesti savo vaikus apie tykančius pavojus.

Vienintelis efektyvus būdas kovoti su pasiutlige – vakcinuoti gyvūnus augintinius ir laukinius gyvūnus.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Inga Mackelienė

 

Naudota informacija:

  1. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija
  2. https://rabiesalliance.org/world-rabies-day
  3. https://nmvrvi.lt/rugsejo-28-oji-pasauline-kovos-su-pasiutlige-diena/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *