Sausis – sveikatos stiprinimo mėnuo

     Mityba – organizmo veiklos sritis, apimanti apsirūpinimą maisto medžiagomis, pradedant maisto paieška, jo kramtymą ir rijimą, virškinimą ir įsisavinimą. Dauguma mokinių ryte nepusryčiauja, motyvuodami tuo, jog nespėja. Užsiėmimo metu su mokiniais aiškinomės, kad pusryčiai labai naudingi ir svarbūs, kad vaikai gautų energijos, kuri būtina pirmiausia mąstymo procesams. Dažnai mokiniai kreipiasi, skųsdamiesi silpnumu ir pilvo skausmais. Žmogaus sveikata yra glaudžiai susijusi su jo mityba. Netinkamai maitinantis kyla įvairūs virškinimo sutrikimai, maistinių medžiagų trūkumas organizme gali sukelti įvairias ligas.

   Sausio 10 dieną Smilgių gimnazijos 1 klasės mokiniai dalyvavo užsiėmime “Pusryčiai labai svarbūs ir naudingi”. Užsiėmimo metu vaikai buvo supažindinti su mitybos piramide, mitybos rėžimu, pusryčių nauda, sveikos mitybos pasirinkimu. Pirmokams buvo pateikta užduotis nupiešti savo pusryčius ir pakomentuoti ką jie mėgsta labiausiai valgyti. Sutarėme, jog saldumynus vartoti geriausia kartą per savaitę, galima jais pasimėgauti pavyzdžiui šeštadieniais.

  Sausio 11 dieną Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus II ikimokyklinės grupės vaikai dalyvavo užsiėmime „Aš valysiu dantukus.“ Su darželinukais mokėmės teisingai valyti dantukus, aiškinomės kokią dantų pastą naudoti, kad dantų šepetuką būtina išplauti po dantukų valymo ir aptarėme filmuką. Užsiėmimo pabaigoje vaikai atliko užduotėles, kiekvienas su dantų siūlu turėjo išvalyti drakoniuko tarpdančius. Darželinukai labai stengėsi.

    Sausio 12 dieną Smilgių ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Pelėdžiukų” grupės vaikai dalyvavo užsiėmime „Mano pietų lėkštė”. Su darželinukais kalbėjome kaip pradėti sveikai maitintis, kuo mažiau vartojant saldumynų, greitojo maisto, picų, mėsainių, saldžiųjų gėrimų. Su vaikais pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie mitybą. Pelėdžiukai turėjo atlikti užduotį, sudėliojant į „Puzzle“ lėkštę saldumynus, vaisius, daržoves ir kt. Kadangi sveikai maitintis nepakanka, būtina ir fizinė veikla, tad su darželinukais pažaidėme žaidimą „Išvardink sveikus maisto produktus”. Metant draugui mitybos kamuolį reikėjo įvardinti vaisius, daržoves, grūdinius produktus, sveikatai palankius ir nepalankius produktus ir kt. Vaikams veikla labai patiko, jie stengėsi įvardinti kuo daugiau sveikatai palankių produktų.

    Sausio 15 dieną Smilgių gimnazijos 5 klasės mokiniai dalyvavo užsiėmime „Poilsio svarba sveikatai”. Dienotvarkė – paros laiko suskirstymas, atsižvelgiant į vaiko amžių, sveikatą, gyvenimo sąlygas ir individualias ypatybes. Su penktokais aiškinomės koks svarbus yra mokinio darbo ir poilsio režimas, nes jis turi didelę įtaką psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui, valios ugdymui. Būtina atrasti laiko pusryčiams, tinkamai išsimiegoti, pabūti gryname ore, skirti laiko fizinei veiklai, subalansuotai mitybai. Neišsimiegoję mokiniai tampa dirglūs, neadekvačiai reaguoja į pastabas, negali susikaupti darbui. Pirmokėliai turi miegoti 11-12 val. per parą, 8-10 metų – 10 val. 11-14 m. – 9 – 9,5 val., 15 -17 m. – 8 – 9 val. Miegas apsaugo nervines ląsteles nuo pervargimo ir išsekimo.

    Rankų higiena prasideda nuo sveikų rankų, kurios apibrėžiamos kaip be patogeninės  floros, paraudimų, įtrūkimų ar žaizdų įskaitant trumpus, natūralius nagus. Rankų higieną sudaro rankų plovimas ir rankų antiseptika. Remiantis pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (2021 m.) apie 1,8 milijono vaikų, jaunesnių nei penkerių metų, visame pasaulyje miršta nuo viduriavimo ligų ir plaučių uždegimo, o galėtų apsisaugoti nuo užsikrėtimo tinkamai plaunant rankas su muilu ir vandeniu. Rankų plovimas – tai teršalų pašalinimas ir laikinųjų odos mikroorganizmų sumažinimas plaunant rankas su vandeniu ir muilu. Nedidelis bakterijų kiekis ant žmogaus odos užtikrina normalią mikroflorą, imuninės sistemos ir virškinamojo trakto veikimą, tačiau jų perteklius gali sukelti ligas. Mūsų rankos labiausiai mikrobais užterštas organas, tad labai svarbi jų švara ir higiena.

    Sausio 16 dieną su Smilgių ikimokyklinio ugdymo skyriaus “Bitučių” grupės vaikais kalbėjome apie rankų švarą, plovimo metodiką, darželinukams buvo siūloma rankytes plauti linksmai, dainuojant dainelę, su vaikais pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie Murzulį. Na, o užsiėmimo pabaigoje atlikome eksperimentą: užbarsčius stebuklingų miltelių ant rankyčių ir pašvietus ultravioletine lempa pamatėme kiek ant jų visokių  mikroorganizmų, tai ko plika akimi nematome. Tad suskubome bėgti plauti rankyčių. Vaikams veikla labai patiko, daugelis vaikų prašė pašviesti su stebuklinga lempa jų rankytes ir patikrinti ar švarios. Patartina dažniau plauti rankas ypač šiuo šaltuoju periodu, kai knibžda aplink daug virusų, taip apsaugosime savo organizmą nuo infekcijų.

    Sausio 18 dieną su Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus „Jungtinės” grupės vaikučiais kalbėjome apie pusryčius, kad jie būtini kad gauti iš maisto energijos, vitaminų, mineralinių medžiagų. Su darželinukais žaidėme žaidimą “Atspėk ar tai vaisius, uoga ar daržovė”. Parodžius vaisių, daržovę, uogą, grūdinį produktą, vaikai turėjo identifikuoti jį ir įvardinti kas tai? Vaisius ar daržovė? Grūdinis produktas? Taip pat į „Puzzle” lėkštę darželinukai turėjo sudėlioti vaisius, daržoves, mėsos produktus ir kt. Kadangi vien sveikatai palankios mitybos nepakanka, kad būtume sveiki ir energingi, būtina ir fizinė veikla, tad buvo pateikta užduotis – metant draugui mitybos kamuolį, įvardinti kokią žinai daržovę, vaisių ir t.t. Užsiėmimo pabaigoje nusiraminimui pasinėrėme į meno terapiją. Darželinukai turėjo nuspalvinti vaisius ir daržoves, pagal jų esamas spalvas. Visi vaikų darbeliai buvo atlikti labai nuoširdžiai ir tvarkingai.

    Pirmasis brandos ženklas yra svarbus gyvenimo įvykis. Mažai mergaitei tapti paaugle ne visad lengva, tad norint palengvinti tą gyvenimo tarpsnį ne kiekviena žino ką daryti, kaip tinkamai elgtis. Tėveliai kartais drovisi su paaugliais kalbėti lytinio brendimo temomis, kartais ir patys paaugliai nelinkę atvirauti intymia tematika. Sausio 19 dieną su Smilgių gimnazijos 6 klasės mergaitėmis kalbėjome apie lytinės brandos subtilumus. Aiškinomės ką turėtų bręstanti mergaitė žinoti apie išvaizdos pokyčius, kokie procesai vyksta merginos/moters organizme ir kodėl svarbi yra asmens higiena. Su šeštokėmis pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie lytinį brendimą. Merginoms buvo pateikta užduotis atsakyti į tam tikrus klausimus, susijusius su lytiniu brendimu. Užsiėmimo pabaigoje joms buvo išdalintos mažos dovanėlės, primenančios apie tam tikrus lytinės brandos pasikeitimus.

    Asmens higiena – tai žinių ir taisyklių visuma, padedanti saugoti ir stiprinti sveikatą. Asmens higienos įpročius vaikas formuoja per stebėjimą ir, esant palankioms sąlygoms, veikia pats savarankiškai, todėl svarbu mokyti ir priminti vaikams, kad higieniniai įgūdžiai yra svarbūs jų sveikatai. Asmens higienos stoka yra viena iš priežasčių dėl kurių asmuo gali susirgti arba kitaip sunegaluoti. Asmens higienos pradmenys formuojasi šeimoje, kur vaikas nuo gimimo patiria tėvų globą, rūpestį ir saugumą, o tėvai perteikdami savo vertybes, pažiūras, savo asmeniniu pavyzdžiu skatina priimtiną elgesį, diegia higieninius bei kultūrinius įgūdžius. Taip ugdomas vaiko supratimas būti gražiam, švariam, tvarkingam, sveikam. Sausio 23 dieną Smilgių gimnazijos 7 klasės mokiniai klausėsi paskaitos apie asmens higieną. Su paaugliais aptarėme kaip keičiasi odos būklė brendimo laikotarpiu, kaip reiktų prižiūrėti odą, kūną, plaukus, dantis, rankas ir kt., kaip atrodyti tvarkingam, kaip patikti sau. Užsiėmimo pabaigoje septintokai patikrino savo žinias viktorinoje apie asmens higieną ir už teisingus atsakymus gavo atminimo dovanėles.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė