Naujamiesčio mokykloje 7 klasės mokiniai dalyvavo aktyvaus mokymo pamokoje „Savisauga ir pirmoji pagalba“. Svarbiausias tikslas, suteikiant pirmąją pagalbą, yra išsaugoti nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybę. Jei nukentėjusysis sąmoningas, reikia apžiūrėti, ar nėra kraujavimo, žaizdų, lūžių. Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, reikia atlaisvinti kvėpavimo takus atlošiant galvą ir pakeliant apatinį žandikaulį, nes praradusio sąmonę žmogaus liežuvio šaknis ir antgerklis gali užkristi ir užtverti kvėpavimo takus.
Kitas svarbus tikslas – neleisti būklei blogėti ir apsaugoti nuo naujų sužeidimų. Būtina įvertinti galimą pavojų sau, aplinkiniams, nukentėjusiajam. Galimi pavojai yra ugnis, dūmai, gilus vandens telkinys, eismo judėjimas, sklindančios dujos, krentančios nuolaužos ir pan. Būtina imtis visų įmanomų atsarginių priemonių. Su mokiniais mokėmės atlikti išorinį širdies masažą (30 paspaudimų ir 2 įpūtimai), padėti užspringusiajam, aptarėme kaip ir kada naudojama pirmos pagalbos antklodė.
Greitosios pagalbos medikai ne visada suspėja žaibiškai atvykti į nelaimės ar ūmios būklės ištikto žmogaus vietą, todėl nelaimingo atsitikimo ar ūmios ligos baigtis gali būti lemiama nukentėjusio žmogaus gyvybei. Labai svarbios yra pirmosios 10 minučių po nelaimės – vadinamosios atominės minutės. Jei ištikus staigiai mirčiai pradinis gaivinimas pradedamas iš karto ar praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių ši tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas. Jeigu yra galimybė, teikiant pagalbą reikėtų naudoti automatinį išorinį defibriliatorių.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Jūratė Čerškienė