Savižudybės krizės atpažinimas bei intervencijos įgūdžių lavinimas

   Nors savižudybių skaičius per paskutinius 8 metus sumažėjo beveik du kartus, Lietuva vis dar pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių pagal nusižudžiusių asmenų skaičių 100 tūkst. gyventojų. Kiekviena savižudybė sukelia ne tik skausmingas patirtis aplinkiniams, bet ir didelius praradimus visuomenei.

   Š. m. balandžio 5 d. Smilgių gimnazijoje vyko mokymai 12 klasės moksleiviams kaip atpažinti savižudybės krizę, kaip padėti bandančiam nusižudyti. Mokymus vedėpsichologės – psichoterapeutės iš Šiaulių  Loreta Gudienė ir Anžela Rybakovienė. Nors esama  konkrečių pagalbos metodų, aiškiai suformuluotų pagalbos principų, pagalba mėginusiam nusižudyti lieka sudėtinga užduotis.

    Mokymuose buvo diskutuojama, kad neretai mėginantys nusižudyti stengiasi nuslėpti nuo aplinkinių savo mėginimą nusižudyti, jaučia gėdą, bijo neigiamo vertinimo ar kaltinimo. Daliai tai nėra vien tik baimė – jiems jau yra tekę susidurti su smerkimu ir patyčiomis. Dažnai mėginusieji nusižudyti nepasitiki aplinkiniais ir mano, kad jie patys vieni privalo susitvarkyti su savo sunkumais ir turi išlaikyti stipraus žmogaus įspūdį.

    Mokymų pabaigoje moksleiviams buvo parodytas filmas, po kurio vyko jo aptarimas ir diskusija. Mokymai buvo labai naudingi, nes kartais iš tiesų  nėra lengva pastebėti, kad šalia esančiam žmogui reikia pagalbos, tad gera mokėti ištiesti pagalbos ranką, padrąsinti, pakalbėti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė