Skani prevencija

       Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 1987 m. gegužės 31-ąją paskelbė Pasauline diena be tabako. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Jos metu atkreipiamas visuomenės dėmesys į rūkymo žalą sveikatai bei kitas su tabako ir tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas. Pripratimą sukelia nikotinas.  Nikotinas yra alkaloidas, randamas tabake. Tik užsirūkius, jau per pirmąsias sekundes nikotinas pradeda veikti smegenyse esančius neurotransmiterius*, susijusius su malonumo pojūčiu. Tai lengvai į kraujotaką patenkanti toksinė medžiaga, prie kurios greitai įprantama. Dėl to nikotinas sukelia pripratimą ir tampa sudėtinga atprasti nuo rūkymo. Vienoje cigaretėje yra apie 1 mg nikotino, tokia dozė, suleista į veną, būtų mirtina. Kasdien surūkant 20 ir daugiau cigarečių, miokardo infarkto rizika moterims padidėja šešis kartus, vyrams – tris kartus. Rizika didėja, didėjant tabako gaminių kiekiui.

     Šią dieną, Panevėžio r. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje vyko netradicinė veikla 7 klasės mokiniams. Septintokai kartu su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste  aptarė šios dienos svarbą, rūkymo žalą. Po diskusijos vaikai buvo pakviesti sudalyvauti viktorinoje, kurioje laukė 15 įdomių, priverčiančių susimąstyti klausimų. Atsakę ir sužinoję viktorinos rezultatus, mokiniai buvo pakviesti tabako gaminius iškeisti į persikus. Smagu, kad septintokų gretose rūkančių neatsirado.

 

*Neuromediatorius ar neurotransmiteris – organizme susidarantis cheminis junginys, pernešantis nervinį impulsą tarp nervinių ląstelių (neuronų) cheminėse sinapsėse.

 

Visuomenės sveiktos priežiūros specialistė

Irena Kuklierytė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *