Sportas visiems

   Įvairūs fizinio aktyvumo tyrimai rodo vis prastėjančią fizinio aktyvumo situaciją pasaulyje: remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje apie 80 proc. vaikų ir paauglių nepasiekia rekomenduojamo fizinio aktyvumo kiekio (ne mažiau valandos vidutinio arba didelio intensyvumo fizinės veiklos kasdien). 2020 metais Higienos instituto atlikto tyrimo duomenys parodė, kad fiziškai aktyvūs po pamokų (ne mažiau 60 minučių kasdien) yra apie 13,6 proc. Lietuvos vaikų. Net 25 proc. mokinių kasdien praleidžia 4 val. ir daugiau prie ekranų. Fizinio aktyvumo stygius atsispindi vaikų fizinio pajėgumo rezultatuose: Lietuvos sporto universiteto mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad per pastaruosius 20 metų blogėjo Lietuvos mokinių beveik visų fizinių ypatybių lygis, o ypač – ištvermės rodikliai, atspindintys širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumą. Tokie rezultatai įspėja apie ateityje padidėsiantį kiekį asmenų, sergančių širdies–kraujagyslių ligomis nuo kurių mirštamumas ir šiuo metu yra didžiausias, o tuo pačiu ir apie didėsiančią ekonominę naštą gydymo išlaidoms valstybei.

   Kovo 8 dieną, minėdami Kovo 11-osios Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos 34-ąsias metines, Smilgių gimnazijos 5 – 12 klasių moksleiviai pradėjo 7 aktyviose stotelėse: meno terapijoje „Bendraukime piešdami“, „Nupinkime Lietuvą“, „Statykime tiltus“, viktorinoje „Galvok apie Lietuvą“, stotelė susipažink su Dziudo pagrindais, atrado save liaudiškuose šokiuose „Tu Lietuva, tu mana“ bei aktyviai treniravosi su lazdomis ir stiprino nugaros raumenis stotelėje „Sportas visiems.“ Moksleiviai buvo suskirstyti į 7 grupes. Kiekvienos veiklos trukmė – 20 minučių. Kiekviena moksleivių grupė „keliavo“ ratu ir aplankė kiekvieną stotelę ir atliko paskirtas užduotis. Mokytojus ir mokinius, atliekant užduotis, vienijo bendrystė, geros emocijos ir meilė savo šaliai.

    Ne paslaptis, jog daugelis moksleivių kasdien daug laiko praleidžia prie ekranų, privengia fizinės veiklos, nuo ilgo ir netaisyklingo sėdėjimo formuojasi apvali nugara, atsiranda netaisyklinga laikysena. Užsiėmimas „Sportas visiems“, kurį vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, buvo subalansuotas į vaikų nugaros, pečių lanko raumenų stiprinimą, lankstumo, laikysenos, koordinacijos lavinimą. Užsiėmimų metu buvo naudojamos specialios lazdos, kurių pagalba, atliekant tam tikrus pratimus, aktyvinamas kūno raumenynas. Nauja ir patraukli fizinė veikla tikimės paskatins mokinius keisti savo įpročius, sistemingai judėti, rūpintis savo sveikata.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė