Stovykla “Sveikas ir išmanus jaunimas” Anykščiuose

     Nuo 2021 m. antrojo ketvirčio vykdomas Europos ekonominės erdvės finansavimo mechanizmo projektas “Sveikas ir išmanus jaunimas” (LT03-1-SAM-K01-010) skirtas jaunimo sveikatos netolygumų mažinimui ir prevencijai Kaišiadorių, Panevėžio ir Rokiškio rajonuose. Įgyvendinant projektą bus įdiegti 8 JPSPP teikimo algoritmai, kurie įgalins paslaugų jaunimui teikimo mechanizmus psichikos sveikatos, mitybos, reprodukcinės sveikatos ir išorinių mirties priežasčių prevencijos srityse, užtikrins tinkamą, kokybišką ir savalaikį šių paslaugų teikimą jaunimui. Į projekto veiklas bus įtraukta ne mažiau kaip 1800 jaunuolių iš visų trijų savivaldybių.

1 pav. Birželio mėnesio stovyklos dalyviai

     Projekte buvo suplanuotos trys edukacinės stovyklos. Viena įvyko praeitais metais vasaros pabaigoje – Šventojoje. O dvi stovyklos vyko Anykščiuose, kaimo turizmo sodyboje “Esina” – Rubikių ežero pakrantėje gegužės 27 – 29 dienomis ir birželio 10 – 12 dienomis. Į stovyklas atvyko po 10 jaunuolių iš Panevėžio ir Rokiškio rajonų ir Kaišiadorių.  Jaunuoliams vyko įvairios sveikatos stiprinimo veiklos, susijusios su projekto 8 algoritmais. Į stovyklą vaikus lydėjo ir prie stovyklos organizacinių veiklų prisidėjo Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) koordinatorės Deimantė Kirvelienė ir Dovilė Švabinskienė.

     Stovyklos atidarymas prasidėjo nuo susipažinimo žaidimų. Pradžioje jaunuoliai traukė skaičiukus ir taip buvo suformuotos 6 komandos iš skirtingų savivaldybių dalyvių. Komandos išsitraukė ir komandines užduotis, kurias turės pristatyti antros dienos vakarą. Bendri susipažinimo žaidimai ir veiklos grupėse leido vaikams geriau pažinti, pajausti vienas kitą ir jau nuo pirmųjų stovyklos minučių susidraugauti. Po susipažinimo žaidimų laukė pirmosios edukacijos mitybos tema. Pirmosios pamainos dalyvius pasitiko lektorius Marius Ševeliovas – mitybos (keto) specialistas, kuris papasakojo apie „Psichologinį ir emocinį valgymą bei kaip jo išvengti“. Antrosios pamainos vaikams užsiėmimą vedė lektorė Gintarė Kubilienė, kuri papasakojo ir padiskutavo su jaunimu apie sveikos mitybos įtaką gerai savijautai, antsvorio, valgymo sutrikimų ir nutukimo prevenciją. Vakarinėje dalyje pirmos pamainos jaunimas dalyvavo estafečių varžybose, kuriuose išmėgino savo jėgas, komandinį darbą, atlikdami skirtingas fizinio aktyvumo užduotis. Jų neišgąsdino prastas oras ir prapliupęs lietus. Antros pamainos dalyviai dalyvavo orientacinėse varžybose. Čia reikėjo žinių, išmanumo ir greičio. Orientacinėse varžybose didžiausias priešas buvo uodai.

2 pav. gegužės mėnesio stovyklos dalyviai

     Stovyklų rytai prasidėjo nuo lengvo bėgimo miško takeliais ir rytinės mankštos. Antrąją dieną pirmosios pamainos vaikai praktiškai išmėgino „Sveikų užkandžių gamybą“ su dietologe Rima Novikevičiūte. O antrosios pamainos vaikai turėjo galimybė susipažinti su lektore Gintare Razulevičiūte, kuri su vaikais kalbėjo apie „Pozityvią socializaciją“. Abiejose pamainose paskaitą „Aš ir mano kūnas“ skaitė lektorius Algimantas Andrijauskas. Abiejų pamainų jaunimas po paskaitų išbandė savo taiklumą mėtydami kamuolį į krepšį, žaidė tinklinį ir kitus lauko žaidimus. Kiek pailsėję vaikai susirinko į  protų mūšį „Sveikatos herojai“, kuriame buvo paliestos temos, susijusios su įgyvendinamais algoritmais: lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo prevencijos, psichiką veikiančių medžiagų ir alkoholio vartojimo prevencijos bei valgymo ir sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu prevencijos temos. Po protmūšio jaunuoliai pristatė savo paruoštas komandines užduotis: dainavo stovyklos himną, pristatė stovyklos vėliavą, žaidimą, šoko bendrą šokį, rodė nufilmuotą Tik-Tok ir kt. Po pasirodymų komandos laimėjusios proto mūšius, estafetes, orientacines varžybas, į krepšį mėtymo varžybas buvo apdovanoti Kaišiadorių, Rokiškio ir Panevėžio rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų įsteigtais prizais.

     Trečioji – paskutinė stovyklos diena abiejų pamainų vaikams prasidėjo mankšta naudojant šiaurietiško ėjimo lazdas ir šiaurietiško ėjimo užsiėmimu. Vaikai buvo supažindinti su šiaurietiško ėjimo svarba organizmui bei psichinei sveikatai. Praktinėje dalyje stovyklautojai atlikę raumenų apšilimo pratimus išbandė žygiavimą su šiaurietiško ėjimo lazdomis bei įvairius žaidimus. Vos spėję atsipūsti po fizinio aktyvumo veiklos ir pusryčių stovyklautojai susirinko į paskutinį stovyklos seminarą, kurį vedė neuroedukatorė Kristina Bobrevičiūtė. Seminaro tema – ryšio su savo vidiniu „aš“ kūrimas ir stiprinimas, savo ir aplinkinių asmenų ribų nustatymas. Tą ryšį sukurti ir sustiprinti, išjausti padeda dailės terapija, kurią ir išbandė jaunuoliai.

3 pav. Birželio mėnesio stovyklos dalyviai

     Šiek tiek pavargę, tačiau laimingi ir su nuoširdžiomis šypsenomis veiduose dalyviai vakarais rinkosi dar pabūti kartu. Žaidė įvairius žaidimus, kepė zefyrus, dainavo dainas ir šoko. Antrąją pamainą lepino geri orai, todėl jaunimas maudėsi ežere, plaukė valtimis, vandens dviračiais. Džiugu, kad kiekvienas iš dalyvių galėjo geriau pažinti ne tik save, bet ir šalia esantį, įgyti žinių, patirčių bei atrasti naujų pažinčių. Stovyklos paskutiniai vakarai užsibaigė gintaro dulkių burtais su palinkėjimais iš kiekvieno dalyvio lūpų ir širdies kiekvienam stovyklos draugui. Abiejų stovyklos dalyvių nuomone, šios trys dienos prabėgo per greitai, norėjosi ją pratęsti. Jaunuoliai džiaugėsi atrastais naujais draugais, įgytomis naujomis patirtimis, kas buvo nežinoma ar pamiršta – įgyta naujai ar prisiminta.

Gražios ir saugios vasaros ir iki pasimatymo rudenį!

 

JPSPP koordinatorės Dovilė Švabinskienė ir Deimantė Kirvelienė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *