Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva nuo 2009 metų kiekvienais metais gegužės 5 dieną yra minima Pasaulinė rankų higienos diena. Šios iniciatyvos tikslas – atkreipti žmonių, pacientų, sveikatos ir švietimo įstaigų dėmesį į rankų higienos svarbą ir skatinti visus žmones rankų higieną laikyti viena svarbiausių užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių.
Gegužės 3 ir 6 dienomis Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ „Pelėdžiukų“ grupės vaikai ir Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos 2 klasės mokiniai, minint šią švarių rankų dieną dalyvavo edukacijoje „Muilas – švarių rankų globėjas“. Sveikatos specialistė papasakojo iš kur atsirado muilas, kiek jam metų, iš kokių žaliavų buvo pagamintas pirmasis muilas. Prisiminėme jau išmoktus rankų plovimo judesius ir rankų priežiūros taisykles, kiekvienas kūrė ir gamino savo muiliuką. Vaikai rinkosi kvapus, derino spalvas, įkomponavo įvairias žoleles, žiedelius. Darželinukai tuo pačiu pasveikino savo mamytes švenčių proga savo pagamintais, įvairiaspalviais muiliukais, kurie primins apie rankų higienos svarbą. Gegužės 9 dieną Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ Linkaučių ir Žibartonių skyriaus vaikai dalyvavo sveiktos valandėlėje „Kur pasislėpė mikrobai?“. Grupėje su vaikais ieškojome pasislėpusių „blogiukų“, kurie taip ir tyko užšokti ant rankyčių. Išsiaiškinome, kad norint apsisaugoti nuo jų sukeliamų „eibių“, reikia taisyklingai plauti rankas. Specialios lempos pagalba vaikai stebėjo imituojamus mikrobus ant savo rankų ir kūrė savo įsivaizduojamą mikrobą.
Žmogaus rankos dažniau nei kitos kūno dalys liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, todėl žmogaus kūno odos higienoje svarbiausią vietą užima rankų priežiūra. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam, pavyzdžiui, paspaudžiant ranką. Rankų plovimas su muilu yra veiksmingas būdas, pašalinantis ligas sukeliančius mikroorganizmus, kurie į žmogaus organizmą patenka būtent rankų pagalba, kai dažnai liečiame akis, nosį ir burną, kai ruošiame maistą ir gėrimus, kai liečiame aplinkos daiktus ir kitus paviršius. Be to, mikroorganizmai, nuo rankų patekę į maistą, gali pasidauginti ir maisto produktuose bei sukelti sunkius sveikatos sutrikimus. Net 80 proc. infekcinių susirgimų galima išvengti tinkamai plaunant rankas. Tad rankas būtina plauti visada, kai:
- jos akivaizdžiai nešvarios;
- prieš valgant;
- pasinaudojus tualetu;
- prieš ir po maisto gaminimo;
- po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais;
- prieš vaiko maitinimą.
- pakeitus vystyklus;
- grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo;
- pasinaudojus visuomeniniu transportu;
- pabuvus viešose vietose;
- pabendravus su sergančiu žmogumi;
- po nosies valymo;
- pažaidus su gyvūnais.
Rekomenduojamos rankų plovimo taisyklės:
- Rankas plaukite dažnai ir kruopščiai, po šaltu ar vėsiu tekančiu vandeniu.
- Pirmiausiai sudrėkinkite rankas vandeniu ir pamuiluokite delnus taip, kad muilas suputotų, tada muilu kruopščiai ištrinkite krumplius, pirštus, tarpupirščius, delnus, išvalykite panages.
- Rankas muilu plaukite mažiausiai 20 sekundžių.
- Nuskalaukite muilą po vandens srove ne trumpiau kaip 10–20 sekundžių, rankas nusausinkite.
- Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio.
Rankų plovimas yra paprasta, nebrangiai kainuojanti profilaktikos priemonė, kuri gali apsaugoti nuo ne vienos nemalonios ir net pavojingos gyvybei užkrečiamosios ligos. Plaukime rankas ir saugokime savo gyvybę!
Visuomenės sveikatos specialistė
Aušra Džiugelytė