Sveikatai palanki mityba

     Sveika mityba– vienas svarbiausių sveikos gyvensenos veiksnių, tai įvairus ir tinkamai parinktas maistas, aprūpinantis organizmą būtinu angliavandenių, riebalų, baltymų, vitaminų ir mineralų kiekiu. Kai išmoksime derinti maisto kiekį, rūšį ir jei to laikysimės, būsime sveiki ir gerai jausimės. Tai pasiekti nebus sunku, jei mokėsime pasirinkti tinkamus produktus. Kasdieniame maiste turi būti visų organizmui reikalingų medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų ir vandens. Maistas turi būti skanus, įvairus ir šviežias. Rekomenduojama maitinis 4-6 kartus per dieną. Pusryčiai turi sudaryti apie 20 – 25 proc. bendro dienos kaloringumo, priešpiečiai – 10 proc., pietus – 30 – 35 proc., pavakariai – 10 proc., vakarienė – 20 – 25 proc., naktipiečiai – 10 proc.. Vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5 val., nes būtina palaikyti pastovų cukraus lygį kraujyje, išsaugoti energiją. Tik išlaikant pastovų cukraus lygį kraujyje nebus energijos šuolių, vaikas jausis energingas ir nepersivalgys sekančio valgymo metu. Pusryčiai darželinukui yra  būtini, nes jie priduoda energijos ir didina vaiko darbingumą.

    Birželio 14 dieną su Smilgių darželio „Pelėdžiukų“, „Bitučių“ ir „Boružėlių“ grupės vaikais kalbėjome apie sveikatai palankią mitybą. Aiškinomės kodėl reikia valgyti pusryčius, ką rekomenduojama valgyti pusryčiams, kodėl reikia valgyti daug vaisių ir daržovių bei kodėl saldumynais geriausia mėgautis savaitgalį. Su darželinukais aptarėme koks yra nepalankus sveikatai maistas ir ko geriausia iš viso nevalgyti. Užsiėmimo metu pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie mitybą. Vaikai buvo supažindinti su mitybos piramide, jiems buvo priminta kodėl būtina gerti daugiau vandens. Rekomenduota vandenį gerti 20 min. po valgio, arba prieš 10 min. valgant pagrindinį patiekalą. Užsiėmimo pabaigoje aiškinomės kodėl maistą reikia taupyti ir jo nešvaistyti.

     Užsiėmimo metu buvo suteiktos vaikams žinios apie tinkamą subalansuotą mitybą, atkreiptas dėmesį į tai, ką valgome ir kodėl maistas yra svarbus mūsų organizmui. Buvo džiugu matyti, kad vaikai aktyviai dalyvavo užsiėmime, teisingai atliko skirtas užduotis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė