Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazija jau trečius metus yra sveikatą stiprinančių mokyklų būryje. Todėl jau tampa tradicija, pirmąją mokslo metų savaitę skirti sveikatingumo veikloms. Rugsėjo 6-7 dienos buvo skirtos integruotam sveikos gyvensenos ugdymui. Gimnazijos neformaliojo ugdymo organizatorė ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė suorganizavo įvairias sveikatingumo veiklas. Šį kartą į pagalbą pasikvietėme Lietuvos kariuomenės komandą, Šaulių sąjungos narius. Kariai ir šauliai 1-8 klasių mokiniams surengė įdomias rungtis. Jų metu dalyviai aktyviai judėjo, sužinojo, kaip suteikti pirmąją pagalbą, išbandė akies taiklumą.
Vyresnieji, 9 ir 10 klasių mokiniai, gimnazijos teritorijoje ieškojo pasislėpusių virusų ir bakterijų. Kūrybinėje veikloje jie lavino kūrybiškumą, pastabumą, mokėsi dirbti komandoje, sužinojo, kaip atpažinti užkrečiamąsias ligas ir įvardinti profilaktines priemones. 11 klasės mokiniai dalyvavo kounčingo užsiėmime. Jį vedė „Points of You“ trenerė Giedrė Norkūnė. Interaktyvioje veikloje naudojant POINTS OF YOU™ priemones: klausimų, fotografijų korteles, kortelės su vienu žodžiu ar kelių žodžių junginiu, kurios sukurtos taip, kad žvelgiant į jas aktyviai veiktų abu žmogaus smegenų pusrutuliai, moksleiviai ugdė gebėjimą suvokti skirtingas vienas kito reakcijas ir emocijų raišką pasitelkiant menų sintezę: fotografiją, muziką, literatūrą. Bendraudami galėjo daugiau sužinoti apie save ir kitus, suprasti, kaip galima valdyti emocijas.
Patys vyriausieji, 12-okai, išvyko į Birštoną. Jie dalyvavo edukacijoje „Sebastianas Kneipas: sveikatos filosofija ir praktika“. Tai unikali sveikatos filosofija, kurią XIX a. sukūrė ir ištobulino vokiečių dvasininkas Sebastianas Kneipas, kuris teigė, kad vanduo gydo viską, vanduo daro stebuklus, profilaktika geriau nei gydymas. Sveikatinimas pagal jį sustiprina visą organizmą, grūdina kūną ir sielą, stiprina imuninę sistemą. Holistinis sveikatos gerinimas remiasi 5 elementų sistema: vandens terapija, judėjimo terapija, vaistažolių terapija, harmonijos terapija bei sveika mityba. Edukacijos metu mokiniai susipažino su senaisiais Birštono mineralinio vandens šaltiniais, sužinojo apie šiuo metu esančių mineralinių vandens šaltinių gydomąsias savybes, ragavo jų skonius. Pasistiprinę mineralais kopė į Vytauto kalną, parke ieškojo pasislėpusio „Banginuko“. Toliau sekė susipažinimas su Sebastiano Kneipo sveikatos praktika. Jo filosofija leidžia pasijusti lyg jogu. Atsistojus priešais akmeninį dubenį, sklidiną šalto, iš žemės gelmių atitekančio mineralinio vandens, mokiniai pasiraitoję rankoves, pirma įmerkė dešinę ranką, tada kairę ir taip pabuvo kelias minutes. Taip atgaivinę kraujotaką išbandė ir kitus malonumus. Basomis kojomis teko įveikti refleksoterapinį taką. Jame kas pusantro metro keitėsi paviršius – nuo švelnaus smėlio, iki įvairaus dydžio akmenų, eglių šakų, net kankorėžių. Po „basų kojų“ tako mokiniai jas atgaivino panardinus į vėsų baseino vandenį. Be to jį praeiti reikėjo „Gandro žingsniu“ – vieną koją lankant vandenyje, o kitą – virš jo. Procedūra kojoms pagerina, aktyvina imuninės sistemos darbą, limfotaką, veninę kraujotaką. Taip pat išbandė druskingų vandens garų procedūrą, kuri pagerina odos ir kvėpavimo takų sistemos būklę. Po procedūrų mokiniai vaišinosi Kneipo žolelių arbata. Tuo sveikatingumo programa nesibaigė. Mokiniai leidosi į žygį su žirgais, išbandė jodinėjimo terapiją. Šias edukacijas suorganizavo Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
5-11 klasių mokiniai sudalyvavo netradicinio „Burbulinio futbolo“ varžybose. Jos metu, įlindus į pripūstą burbulą taip, kad tik kojos kyšo, reikėjo įmušti įvartį į priešininkų vartus. Kartais mokiniams atsitrenkti į draugą buvo smagiau, nei pelnyti įvartį, be to reikėjo išlaikyti pusiausvyrą ir kuo tiksliau judėti su milžinišku supančiu burbulu. Tai buvo pati smagiausia, aktyvi veikla, pilna juoko, teigiamų emocijų ir reikalaujanti gero fizinio pasirengimo. Šis komandinis žaidimas nuspalvino sveikatingumo dieną.
Manome, kad 2023-2024 mokslo metų sveikatą stiprinančios mokyklos sezono startas puikus!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Džiugelytė