2022 m. rugsėjo-spalio mėn. Velžio lopšelyje – darželyje „Šypsenėlė” vyko burnos higienos praktiniai mokymai vaikams „Sveiki balti dantukai” pagal projektą „Judėk linksmai – šypsokis plačiai”. Užsiėmimo metu su vaikais kalbėjomės, kaip reikia rūpintis savo dantimis, kaip taisyklingai juos valyti, kokius maisto produktus rinktis, kad dantys būtų stiprūs bei gražūs. Dantų muliažų pagalba vaikai mokėsi taisyklingais judesiais valyti dantis. Užsiėmimų metu žiūrėjome filmuką “Paukščiukas Taris”, klausėmės dainelių bei vaikai patys valė savo dantukus su savo atsineštomis burnos higienos priemonėmis.
Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi sveikatai nei fizinis aktyvumas ar sveika mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis išdygus jau pirmajam dantukui. Atlikti tyrimai rodo, jei tėvų burnos higienos įpročiai prasti, tai ir vaikų dantų būklė bus prasta. Norint tinkamai rūpintis vaikų burnos higiena reikia vadovautis šiais keliais patarimais.
- Dantų šepetėlio parinkimas.
Vaikams dantų šepetėlis parenkamas pagal amžių. Dantų šepetėlio galvutė turėtų būti 2–2,5 cm ilgio ir 10 mm pločio, minkštais šereliais. Dantų šepetėlis keičiamas nauju kas 3-4 mėnesius. Susirgus infekcine, virusine liga (net sloga) reikėtų pasveikus pasikeisti dantų šepetėlį dėl virusų, bakterijų sankaupų jame.
- Dantų pastos parinkimas
Fluoridas – tai itin svarbi cheminė medžiaga, siekiant dantis apsaugoti nuo ėduonies bei pašalinti ėduonį ankstyvosiose ligos stadijose. Tyrimais įrodyta, jog fluoridas turi teigiamos įtakos tiek dantų spalvai, tiek apsauginio dantų sluoksnio stiprinimo. Vaikams iki trejų metų rekomenduojama dantis valyti su 500 ppm fluoridų turinčia pasta, 3–6 metų amžiaus vaikams su 1000 ppm fluoridų turinčia dantų pasta, o vyresniems nei 6 metų amžiaus vaikams – su dantų pasta, turinčia 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant šepetuko turi būti žirnio dydžio.
- Kasdieninė dantų priežiūra
Vaikams iki 6-7 metų dantis turi valyti tėvai, vėlesniais metais vaikai dantis valosi patys, tačiau tėvai stebi ir kontroliuoja dantų priežiūrą. Dantys valomi 2 kartus per dieną – ryte ir vakare po 2–3 minutes. Vidiniai dantų paviršiai valomi šluojamaisiais judesiais, išoriniai – sukamaisiais judesiais, o apnašos nuo kramtomųjų paviršių šalinamos judesiais pirmyn ir atgal. Ant liežuvio kaupiasi labai daug apnašų, kurios gali turėti įtakos blogam burnos kvapui, periodonto ligoms ir dantų ėduoniui, todėl labai svarbu jį valyti bent kartą per dieną su liežuvio grandikliu.
- Mityba
Norint išsaugoti vaikų dantis sveikus, reikia maitintis sveiku subalansuotu ir įvairiu maistu. Skatinti kramtymo funkciją, pavyzdžiui graužti obuolius, morkas, košėms rinktis kruopas, o ne dribsnius ir panašiai, mažinti saldžių produktų vartojimą. Pavalgius saldžiai patariama iš karto išsiskalauti burną vandeniu. Fluoro mikroelementas, naudingas dantims, aptinkamas jūros kopūstuose, pieno produktuose (varškėje ir sūryje), kiaušiniuose, jūros lydekoje, špinatuose, besėklėse vynuogėse, mėsoje, ir t.t. Visavertė mityba gali užtikrinti, kad organizmas nestokotų jam reikalingo fluoro.
- Reguliarus lankymasis pas odontologą
Pirmasis vaiko apsilankymas pas odontologą turi būti vos išdygus pirmajam dantukui, apie 8-jo gyvenimo mėnesį. Vėliau vizitai pas odontologą turi būti ne retesni nei kas pusę metų.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Gabrielė Vainauskienė