Sveikos mitybos principai

   Sveika mityba atlieka dvi pagrindines funkcijas: padeda surinkti daugiau maisto medžiagų, skaidulų ir vitaminų bei mineralų ir padeda suvartoti mažiau kalorijų ir suteikia didesnį sotumo jausmą. Šie du paprasti sveikos mitybos principai daro didžiulį poveikį mūsų sveikatai. Daugeliui žmonių labai trūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų, o jų nepakankamumas smarkiai atsiliepia sveikatai, savijautai bei išvaizdai. Nors visi vitaminai ir mineralai yra svarbūs, kai kurie iš jų mus veikia labiau, o juos gauti iš maisto yra sunkiau. Pavyzdžiui magnio trūkumas dažniausiai siejamas su mėšlungiu ir raumenų traukimu, bet be daugybės kitų simptomų tai gali būti priežastis, kodėl, net ir pakankamai miegodami, visą laiką jaučiame mieguistumą ir nuovargį.

     Kita priežastis, kodėl vertėtų sveikiau maitintis – sveikas maistas turi mažiau kalorijų, suteikia didesnį sotumo jausmą ir padeda numesti svorio. Laikantis sveikos mitybos kur kas lengviau suvartoti daugiau baltymų, sočiųjų angliavandenių bei gerųjų riebalų ir taip smarkiai sumažinti apetitą.

      Rugsėjo 15 dieną su Smilgių gimnazijos 10 klasės moksleiviais kalbėjome apie sveikos mitybos principus. Su gimnazistais diskutavome, kad valgant nesveikus maisto produktus, kaip traškučiai, greitasis maistas ar rūkyta mėsa, turinčius nemažai transriebalų, E maisto priedų bei kitų žalingų sudedamųjų dalių, problemų kils tik tuo atveju, jei tokio maisto vartosime daug ir dažnai. Tada tiesiog išstumsime sveiką maistą iš dienos  raciono ir negausime pakankamai maisto medžiagų, skaidulų ir vitaminų bei mineralų. Gausime nemažai transriebalų, E ir kitų žalingų maisto priedų, kurių didesni kiekiai kenkia sveikatai. Suvartosime per daug kalorijų ir dėl to priaugsime svorio.

      Su moksleiviais diskutavome apie subalansuotą mitybą. Subalansuota mityba – tai balansas tarp sveiko ir nesveiko maisto (maistingumo). Subalansuoti savo mitybą galime vadovaujantis 80/20 taisykle:  80 proc. mitybos turėtų sudaryti sveiki ir įvairūs maisto produktai, o į likusius 20 proc. gali įeiti ir nemaistingas ar net nesveikas maistas: saldumynai, greitasis maistas, picos, mėsainiai ir t. t. Tad jeigu visą dieną daugiausiai valgėme sveiką maistą, galime užkąsti saldumynų ar kitų nesveikų užkandžių, arba, jei visą savaitę iš esmės maitinomės sveikai, galima kelis kartus užsisakyti ar pasigaminti greitojo maisto, picos, mėsainių ar kitų nesveikų patiekalų. Norint žinoti, kiek ir kokių maisto produktų turėtume suvartoti, galime tai matyti sveikos mitybos piramidėje.

    Užsiėmimo pabaigoje gimnazistams buvo pateikti klausimai apie sveikatai palankią. Paaugliams buvo priminta, kad vertėtų išmokti skaityti maisto produktų sudėtį. Net jei ir produktas  atrodo, kad yra tinkamas sveikai mitybai, dažnai perskaitę sudėtį pamatysime, jog taip nėra. Taip pat labai svarbu taupyti maistą, t. y. pirkti jo tiek, kiek suvalgome.

    Tad sveika mityba susideda iš daugybės veiksnių, savęs stebėjimo ir sveikesnių pasirinkimų. Norėdami maitintis sveikiau, svarbu vartoti daugiau daržovių, rinktis sveikatai palankius augalinius riebalus, lentynose ieškoti rakto skylutės ženklu pažymėtų produktų ir be abejo, daugiau judėti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė