Sveikos mitybos viktorina

     Šiandien niekas neabejoja, kad mityba – sveikatos pagrindas ir yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių gyvenimo kokybę. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) bei įvairių mokslinių šaltinių duomenys rodo, jog netinkama mityba  daro įtaką gyventojų mirtingumui, o sveika mityba padeda išvengti daugelio lėtinių neinfekcinių ligų bei saugo ir stiprina gyventojų sveikatą. Deja, dar daugelis visuomenės narių mitybai neskiria pakankamai dėmesio. Teigiama, kad mitybos įpročiai susiformuoja ir įsitvirtina vaikystėje bei paauglystėje, todėl šiuo laikotarpiu įgyti maitinimosi įgūdžiai dažniausiai išlieka visą gyvenimą.

    Vaikų ir paauglių mitybos įpročiai kelia vis didesnį susirūpinimą, kadangi vaikų, o ypač paauglių, maisto racione sveikus maisto produktus keičia nesveikas, mažą maistinę vertę turintis maistas. Subalansuota mityba paaugliams yra labai reikalinga, nes remiantis PSO ir Lietuvos Sveikatos Ministerijos duomenimis, jaunas žmogus vis mažiau juda, vartoja vis daugiau  maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus, transriebalų, druskos ir t.t. Kiekvieno tėvelio pareiga ir rūpestis, kad vaikai augtų sveiki, jų mityba būtų pilnavertė, fizinis aktyvumas pakankamas. Net laikinos sporto stovyklos nebus ilgaamžis sprendimas, kadangi laikinai sumažinus svorį sportu, tačiau nesureguliavus mitybos, ateityje nustojus aktyviau gyventi – kilogramai vėl pradės augti. Taigi, pirmiausia reikia keisti mitybos įpročius. Daugelio 11-18 m. amžiaus Lietuvos moksleivių mityba nėra sveika, kadangi kasdien vaisius ir daržoves valgo tik apie 30 proc., o reguliariai pusryčiauja apie 50 proc. paauglių. Mokinių mityba skiriasi priklausomai nuo lyties ir amžiaus: mergaitės dažniau vartoja sveikatą stiprinančius maisto produktus, tačiau dažniau valgo saldainius bei šokoladą, berniukai dažniau vartoja menkos maistinės vertės maisto produktus, tačiau reguliariau pusryčiauja. Prielaidos, kodėl Lietuvos mokiniai sveikų maisto produktų vartoja nepakankamai, gali būti įvairios: pirmiausia, paauglių mitybos įpročiams turi įtakos visos visuomenės mityba, įgaunanti daugiau „vakarietiškai“ mitybai būdingų bruožų; antra, paauglystė yra laikotarpis, kai mažėja tėvų, o didėja draugų įtaka, lemianti labiau nesveiką negu sveiką mitybą. Pagrindinės mokinių mitybos problemos yra šios: nevalgoma pusryčių; užkandžiaujama saldžiai ir riebiai; geriama daug gaiviųjų gėrimų, kuriuose yra dirbtinių saldiklių ir sintetinių dažiklių; mėgstamas greitai pagaminamas maistas; vartojama per mažai daržovių; bandomos įvairios dietos.

    Lapkričio 13 ir 14 dienomis Panevėžio r. Velžio gimnazijos 5 klasių mokiniai turėjo integruotas technologijų pamokas. Pasimokę apie sveiką mitybą tikrino savo žinias interaktyvioje kahoot viktorinoje apie sveiką mitybą su visuomenės sveikatos specialiste.  Viktorinoje buvo aptariami sveikos mitybos principai, kas yra „Rakto skylutės“ simbolis, kokie būna baltymų turintys produktai, kas yra skaidulinės medžiagos ir t.t. Įdomiai pateiktos žinios ilgiau išlieka atmintyje bei skatina puoselėti sveiką gyvenseną.

Visuomenės sveikatos priežiūros  specialistė

Karolina Juškaitė