Taisyklingas rankų plovimas Velžio darželyje

     Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Moksliniais tyrimais yra nustatyta, kad rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam. Rankų odos raukšlėse, po nagais, žiedais ar laikrodžiais gali kauptis ir daugintis įvairūs mikroorganizmai, kurie tampa užkrečiamųjų ligų priežastimi. Žarnyno užkrečiamosios ligos (viduriavimai) vadinamos „nešvarių rankų” ligomis, nes jos nesunkiai gali būti perduodamos net paspaudžiant ranką. Tinkama rankų higiena sumažina užkrečiamųjų ligų perdavimo ir užsikrėtimo riziką. Rankų higiena – tai dažnas ir tinkamas rankų plovimas vandeniu su muilu arba rankų valymas alkoholio turinčiomis priemonėmis (tirpalais, geliais, servetėlėmis ar kitomis priemonėmis).

    Taigi rankų higiena yra racionali ir pigiausia prevencijos priemonė. Rankas reikia reguliariai plauti muilu ir vandeniu muiluojant jas 20–40 sekundžių. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių pagrindą sudaro alkoholis, nėra labiau veiksmingos ir naudingos nei rankų plovimas. Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą dozatoriuose be antimikrobinių priedų, neutralaus ph. Kietas muilas nerekomenduojamas viešose vietose, tačiau gali būti naudojamas namuose, jei juo naudojasi vienas žmogus ar šeimoje, kai niekas neserga užkrečiamąja liga. Plauti reikėtų vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo nuriebalina, skatina odos pabrinkimą (patinimą), išsausėjimą.

    Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, tada rekomenduojama naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones). Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą mikroorganizmų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti. Rekomenduojamas naudoti 60–85% spiritinis tirpalas. Rankų dezinfekavimo priemonės efektyvios ir yra naudojamos, kai rankos vizualiai nesuterštos išskyromis, t. y. švarios. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.

    2022 m. spalio – lapkričio mėn. Velžio lopšelyje-darželyje „Šypsenėlė” „Šaunučių”, „Linksmučių” bei „Smalsučių” grupėse vyko praktiniai užsiėmimai „Mokausi taisyklingai plauti rankas”. Praktinių užsiėmimų metu, buvo primenama vaikams kada būtina plauti rankas, mokoma rankų plovimo technikos, akcentuojama plovimo trukmė. Buvo naudojama speciali priemonė, kuri padėjo įvertinti mikrobų perdavimo kelią nuo vieno žmogaus kitam spaudžiant ranką, dalinantis daiktais, čiaudint ar kosint. Vaikai padengė rankas nekenksmingais, mokymams skirtais specialiais milteliais. Po rankų plovimo su UV spindulių lempa buvo tikrinama ar vaikai taisyklingai ir kruopščiai nuplovė rankas. Ant kruopščiai nenuplautų rankyčių milteliai liko prikibę ir jie, pašvietus lempa, švytėjo.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *