Tinkama dantų priežiūra

    Burnos šilta ir drėgna aplinka sukuria idealias sąlygas 500 milijonų joje esančių bakterijų dauginimuisi. Jei šios bakterijos nebus tinkamai kontroliuojamos jas valant, jos vešės ir sukels problemų sveikatai.  Kariesas pasiekdamas danties šaknį gali sukelti infekciją, kuri bus labai skausminga ir gali baigtis danties praradimu. Taip pat infekcija gali pasiekti ir kitus dantis, net įsiskverbti į kraujotaką, taip sukeldama rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies ligas. Be to praktika rodo, kad dauguma žmonių, ypač vaikų, valgo per daug saldumynų, dažnai užkandžiauja. Cukrus labai patinka burnoje gyvenančioms bakterijoms. Pastarosios cukrų skaido ir danties paviršiuje išskiria rūgščių, o tai paskatina emalio tirpimą, sudaro palankias sąlygos vystytis dantų ėduoniui. Tad norint džiaugtis nepriekaištinga šypsena ir burnos ertmės sveikata, itin didelę reikšmę turi tinkami, individualūs burnos higienos įpročiai. Dantų priežiūra nėra toks sudėtingas procesas tik tereikia vadovautis specialistų rekomendacijomis: dantis valyti ne trumpiau kaip 2 minutes, kiekvienam burnos ketvirčiui skirti po 30 sekundžių. Taisyklingai ir reguliariai keičiant naudoti dantų šepetėlį, tinkamą pastą, tarpdančių siūlą ar šepetėlį, po valgymų skalauti burną vandeniu, vengti labiausiai dantims kenkiančių produktų (saldžių ar gazuotų gėrimų, traškučių, saldainių, labai rūgščių produktų ir kt.), į maisto racioną labai svarbu įtraukti kuo daugiau maisto produktų, kuriuose gausu kalcio (pienas, jogurtas, sūris ir kt.), vartoti B ir D grupės vitaminus, formuoti sveikos mitybos įpročius, reguliariai (1-2 k. per metus) apsilankyti pas odontologą, nepamiršti profesionalios burnos higienos procedūros.

    Apie tinkamą dantų priežiūrą balandžio 18 ir 19 dienomis kalbėjome su Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos šeštų klasių mokiniais. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė pateikė įdomių faktų apie dantis, paaiškino kokie yra nuolatinių dantų tipai, kokias funkcijas jie atlieka, papasakota kokie veiksmai padeda išvengti gingvito (dantenų uždegimo) ir ėduonies. Su mokiniais diskutavome ar skiriasi dantų priežiūra vaikystėje ir paauglystėje, pateikėme rekomendacijas pagal kokius kriterijus rekomenduojama pasirinkti tinkamas dantų priežiūros priemones. Po teorinės dalies mokiniai žinias gilino spręsdami kryžiažodį „Burnos higiena“. Daugiausiai pateikusiems teisingų atsakymų įteiktos Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro dovanėlės.

     Remiantis moksliniais tyrimais, burnoje prasidėjusios ir užleistos problemos veikia žmogaus organizmą kur kas plačiau. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2022-ųjų metų burnos sveikatos būklės ataskaitos duomenimis, su burnos ligomis susiduria net pusę viso pasaulio gyventojų ir tai yra milijardu daugiau nei kartu sudėjus psichikos sutrikimų, širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, lėtinių kvėpavimo takų ligų ir vėžio atvejus. Tad tinkamai rūpindamiesi burnos sveikata ir jos higiena, sumažiname riziką susirgti kitomis ligomis. O tai žinoti yra svarbu!

                              Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Aušra Džiugelytė