Tinkamas antibiotikų vartojimas. Antimikrobinis atsparumas

  Antimikrobinių vaistų atsiradimas buvo vienas ryškiausių pasiekimų medicinoje, kurio dėka sumažėjo sergamumas ir mirtingumas nuo infekcinių ligų. Tačiau netinkamai vartojant antibiotikus, bakterijos prisitaiko prie šių vaistų ir tampa atsparios. Todėl nebeįmanoma išgydyti ligų, kurios anksčiau buvo lengvai įveikiamos.  Daugeliui šiuolaikinės medicinos pasiekimų iškilo grėsmė. Didėjant antibiotikų atsparumui nebebus galima atlikti organų transplantacijų, keisti klubo sąnario, atlikti piktybinių auglių chemoterapijos, neišnešiotų kūdikių intensyvios terapijos, nes visais šiais atvejais naudojami antibiotikai.

  Antimikrobinis atsparumas – tai natūralus biologinis reiškinys, kai mikroorganizmai – bakterijos, virusai, grybai – prisitaiko prie juos veikiančių antimikrobinių vaistų poveikio ir taip sumažėja arba išnyksta antibiotikų efektyvus poveikis gydant infekcines ligas. Atsparumas antibiotikams didėja dėl per didelio ir neatsakingo antibiotikų vartojimo, taip pat dėl prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės.

    Rugsėjo 25 dieną Ramygalos gimnazijos IV a klasės moksleiviai dalyvavo pamokoje „Tinkamas antibiotikų vartojimas. Antimikrobinis atsparumas“. Užpildė Suaugusiųjų ir vyresnio amžiaus vaikų žinių apie antibiotikus ir jų vartojimą anketas. Mokiniai susipažino su mikroorganizmais ir jų grupėmis, sužinojo kaip apsisaugoti nuo kenksmingų mikrobų ir jų sukeliamų infekcijų. Išklausė informaciją apie antibiotikus, jų vartojimą bei bakterijų atsparumą. Aptarėme kaip galėtume prisidėti prie tinkamo antibiotikų vartojimo ir antimikrobinio atsparumo mažinimo.

   Atsakingas antibiotikų vartojimas – tai kiekvieno iš mūsų indėlis į antibiotikų efektyvumo išsaugojimą bei sparčiai plintančio antimikrobinio atsparumo mažinimą. Kaip galime prisidėti kiekvienas iš mūsų?

  • vartoti tik gydytojų paskirtus antibiotikus;
  • nepamiršti, kad antibiotikai neveikia infekcijų, kurias sukelia virusai pvz., peršalimo ar gripo;
  • visada suvartoti visus skirtus antibiotikus, pasijutus geriau nenustoti jų vartoti;
  • nevartoti antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo;
  • niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis;
  • reguliariai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku pasiskiepyti, kad išvengtumėme infekcijų.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danguolė Urbonienė