Vaikų priežiūra per karščius

     Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą. Pernelyg didelis šilumos poveikis yra rimtas stresas organizmui, ypač širdies ir kraujagyslių sistemai. Perkaitusį žmogų gali ištikti mirtinai pavojingas šilumos smūgis, paaštrėti lėtinės ligos. Perkaitus pakyla temperatūra, išberia prakaitinė, patinsta ir pabrinksta oda, skauda galvą, pykina, vemiama, zvimbia ausyse, mirga akyse, išpila šaltas prakaitas, žmogus alpsta, pasireiškia šilumos sukelti spazmai, sutrinka orientacija. Karštis ypatingai pavojingas kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, nes jie jautresni aukštos temperatūros poveikiui dėl nesusiformavusios termoreguliacijos: jų kūnas ne taip greitai prisitaiko prie temperatūros pokyčių, nes jie mažiau prakaituoja. Jų atsivėsimo procesai užtrunka ilgiau, todėl turi didesnę riziką perkaisti. Vaiko sveikata labai priklauso nuo šalia esančių suaugusių žmonių veiksmų.

     Karštą dieną rekomenduojama:

  1. Duoti vaikams gerti pakankamai skysčių. Vaikai būtinai turi gerti skysčius ir prakaituoti. Prakaitavimo metu atiduodama kūno šiluma ir taip apsisaugoma nuo perkaitimo.

Tinka: bet koks vanduo (iš čiaupo, pirktas stalo vanduo, mineralinis, mineralizuotas) . Tai turėtų būti pagrindinis vaiko dienos gėrimas.

Galima: nedaug natūralių sulčių, mažai saldinto kompoto, šaltos arbatos.

Nerekomenduojama: gerti stipriai saldintų ar gazuotų gėrimų, nes tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš organizmo.

  • Maži vaikai negali pasakyti, kada yra ištroškę, o vyresni vaikai dažniausiai būna per daug užsiėmę žaidimais, kad paprašytų atsigerti. Todėl svarbu nepamiršti dažniau pasiūlyti vaikams gerti.
  • Vanduo turėtų būti pastatytas matomose ir pasiekiamose vaikams vietose, taip skatinant juos kuo dažniau atsigerti.
  • Vyresniems vaikams rekomenduojama sudaryti sąlygas patiems įsipilti geriamojo vandens.
  • Vanduo turėtų būti vėsus, bet ne šaltas.

Būtina žinoti, kad kai vaikai pajaučia troškulį, jie jau gali būti dehidratavę (netekę skysčių), nes jie pajaučia troškulį tik tada, kai prakaituodami praranda apie 2 proc. kūno masės. Taigi, vartoti skysčius, kai yra karšta, būtina nuolat – visą dieną po truputį.

  1. Renkite vaiką tinkamais drabužiais (natūralaus pluošto – medvilnė, linas, o ne sintetiniais) ir galvos apdangalas yra būtinas. Ruošiantis eiti į kiemą nepamirškite apsauginio vaikui tinkamo kremo, losjono, purškalo su SPF. Dėl jo pasirinkimo pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
  2. Apribokite fizinę veiklą lauke, į kiemą eikite ryte ir vakare. Geriausiai leisti laiką pavėsyje, specialioje paplūdimio palapinėje arba po skėčiu, o vidurdienį, kuomet saulė itin aktyvi, grįžti namo.
  3. Per ekstremalius karščius, stenkitės būti patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Per didelius karščius rekomenduojama dalį dienos praleisti prekybos centruose dėl vėsesnių patalpų. Tinkama temperatūra yra +18°C. Patalpas vėdinkite anksti ryte ir vėlai vakare. Langus denkite šviesios spalvos, saulės šviesos nepraleidžiančiais audiniais. Valykite ir drėkinkite patalpas, mažiau naudokite elektros prietaisų, nes jie yra papildomas šilumos šaltinis.
  4. Nepalikite vaikų vienų automobiliuose.
  5. Parinkite tinkamą mitybą pagal vaikų amžių. Venkite riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Karščio ir kaitros metu dauguma vaikų nenoriai ir mažai valgo.

     Vaikams reikėtų pasiūlyti lengvai virškinamo maisto. Pusryčiams rinktis daugiau angliavandenius (košės, blyneliai, granola) ir daržovių, vaisių. Pietums ir vakarienei rekomenduojame rinktis baltymus (mėsą, žuvį, varškę) ir daržoves. Užkandžiams geriausiai tinka vaisiai, daržovės, riešutai, tiršti kokteiliai su vaisiais, uogomis ir kefyru ar jogurtu, tiršti vaisių ir daržovių kokteiliai.

     Vaikai noriai valgo tai ką galima valgyti rankomis, be padažų. Pavyzdžiui vištienos, žuvies piršteliai su morkų, agurkų lazdelėmis, saldžiųjų bulvių lazdelės, tortilijos su vištiena ir įvairiomis daržovėmis ir graikišku jogurtu. Vaikai mielai valgo vaisių ir uogų salotas su graikišku jogurtu, vaisių ir uogų vėrinukus, daržovių vėrinukus, varškę su uogomis, vaisiais ir jogurtu. Vakarienei galima išvirti lengvą sriubą su vištienos gabaliukais ir daržovėmis, iškepti blynelius (iš daržovių ir varškės su pilno grūdo miltais) ir patiekti su uogomis, išvirti varškėtukų. Vakarienei tinka valgyti ir tai ką valgėte pietums.

     Dėl kūdikių maitinimo pasitarkite su gydytoju ir rinkitės tai ką galite pagal vaiko amžių.

     Jei vaikas atsisako valgyti, versti nereikėtų. Svarbiausia, kad vaikai gautų pakankamai skysčių. Sočiau vaikus galima pamaitinti ryte, kol dar nepakilusi oro temperatūra, ir vakare, kai oro temperatūra pradeda kristi.

      Šilumos ar (ir) saulės smūgis. Jeigu nukentėjęs nuo šilumos ir saulės smūgių neteko sąmonės, reikia guldyti jį ant šono, vėdinti, vėsinti, niekuo negirdyti bei skubiai kviesti greitąją pagalbą numeriu 112 arba patiems gabenti į artimiausios gydymo įstaigos priimamąjį. Jei pirmosios pagalbos veiksmai nepadeda ir sąmoningo žmogaus būklė nepradeda gerėti per kelias minutes, rekomenduojama taip pat kviesti greitąją pagalbą arba skubiai gabenti jį į artimiausią ligoninę. Jei žmogus atsigavo greitai, jaučiasi gerai ir nepastebima jokių ligos požymių, greitosios pagalbos kviesti nebūtina, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją.

   Lietuvoje veikia trumpasis telefono numeris 113, skirtas neskubiai medicininei informacijai ar konsultacijai gauti. Juo galima skambinti, kai reikalinga tik medicininė konsultacija, t. y. situacija nekelia pavojaus žmogaus gyvybei ar sveikatai, kad atvyktų greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigada. Jei telefoninio pokalbio metu dispečeris nuspręstų, kad vis dėlto reikalinga siųsti GMP brigadą, jis tai padarys, t. y. jums nereikės pakartotinai skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

 Gaivių gėrimų receptai

 Mėtų ir arbūzų skonio vanduo

Jums reikės: 2 litrų vandens, vieno vidutinio smulkiai pjaustyto arbūzo, 6 mėtos lapelių, ledo (pagal poreikį) .

Gaminimas: Suberkite ingredientus į vandenį ir gautą gėrimą palikite šaldytuve bent 2–4 valandoms. Vėliau jį išimkite ir gerai išmaišykite. Prieš patiekdami įberkite keletą šviežio arbūzo gabalėlių, mėtos lapelių ir ledukų pagal skonį.

Šalta arbūzų arbata

Jums reikės: 300 g arbūzo, 0,3 l arbatos (tinka vaisinė, raudonoji „rooibos“), 1 žalios citrinos arba 0.5 paprastos citrinos, pagal poreikį ledukų.

Gaminimas: Paruoškite arbatą iš 1 arbatos pakelio ir 300 ml karšto vandens. Atvėsinkite. Į elektrinio trintuvo indą sudėkite arbūzą be sėklų, įpilkite atvėsusią arbatą ir įspauskite laimo ar citrinos sulčių. Sutrinkite. Paragaukite ir jei norisi rūgščiau, įspauskite dar citrinos sulčių, o jei saldžiau – įdėkite medus, klevų sirupo, stevijos ar kt. Paruoštą gėrimą galite tiekti iškart arba laikyti šaldytuve sandariame inde 1-2 dienas.

Braškių limonadas

Jums reikės: 100 g šviežių braškių, 200 ml šviežiai spaustų apelsino sulčių, 70 ml agavos sirupo ar kito saldiklio, 1 vnt. plonomis skiltelėmis supjaustytos citrinos 1,5 l šalto vandens ir ledukų (pagal poreikį).

Gaminimas: Sumaišykite braškes su agavos sirupu, apelsino sultimis ir viską sutrinkite smulkintuvu iki skystos masės. Jeigu nenorite minkštimo, perkoškite. Tuomet supilkite gautą mišinį į paruoštą indą su šaltu vandeniu ir pridėkite citrinos gabalėlių. Pagal poreikį galite įsidėkite ledo.

Gaivus uogų vanduo

Jums reikės: 150 g aviečių, 100 g raudonųjų serbentų, mėtų pagal skonį  ir šaukšto mėgstamo sirupo, 1,5 l vandens ir pagal poreikį ledukų.

Kefyro kokteilis su uogomis

Jums reikės|: 500 ml kefyro (šalto), 100 g uogų (tinka šviežios ar šaldytos braškės, serbentai, šilauogės, avietės ar kt.), 0,5 ar vieno banano.

Gaminimas: atitirpintas ar šviežias uogas, bananą, kefyrą sudėti į kokteilinę ir sutrinti. Jei jūsų naudojamas trintuvas galingas, uogų galite ir neatitirpinti, taip pat užšaldyti ir bananą – tuomet kokteilis bus dar kremiškesnis, primenantis ledų kokteilį!

 Chia pudingas

Chia sėklos, lietuviškai vadinamos ispaninių šalavijų sėklomis, jau keletą metų karaliauja pasaulyje Šios iš Centrinės Amerikos kilusios mažos sėklos yra tikras supermaistas, turintis itin daug naudingų medžiagų – omega 3, kalcio, geležies, kalio, magnio, ląstelienos, baltymų, seleno, fosforo, antioksidantų. Nors sėklos ir labai naudingos, žmogui rekomenduojama per dieną suvartoti iki 2 valgomųjų šaukštų o vaikui iki 1 valgomojo šaukšto ar mažiau. Vienas populiariausių chia sėklų receptų yra chia pudingas. Tai labai patogus patiekalas, nes pasiruošus iš vakaro, ryte šaldytuve mūsų jau laukia super maistingi pusryčiai. Pudingą šaldytuve sandariame indelyje galima laikyti iki 5 dienų, todėl galite vienu kartu pasigaminti jo daugiau ir subalansuotais pusryčiais džiaugtis beveik visą savaitę, tik vis su skirtingų skonių pagardais ir priedais.

Baziniam chia pudingui reikės:

  •   2 šaukštai chia sėklų
  •   150 ml pieno (mėgstamo augalinio arba paprasto pieno)
  •   0,5 šaukšto skysto saldiklio (medaus, agavų, klevų ar datulių sirupo)
  •   Žiupsnelio vanilės (arba šiek tiek vanilės esencijos)

Visus ingredientus beriame į indą. Gerai išmaišome, leidžiame pastovėti penkias minutes ir dar kartą išmaišome. Dedame į sandarų, uždaromą indelį ir paliekame šaldytuve per naktį (arba mažiausiai 3 valandas). Kai pudingas paruoštas, belieka sugalvoti, kuo jį pagardinti. Tam puikiai tinka įvairiausi vaisiai, uogos (trintos, pjaustytos ir pan.), riešutai ar sėklos. Natūralūs saldikliai, tokie kaip datulės, medus, klevų sirupas, visgi yra cukrus ir vartoti jų reikėtų saikingai.

Jei chia pudingą darysite su fermentuotais pieno produktais – pavyzdžiui, natūraliu jogurtu ar kefyru, chia sėklų dėkite mažiau, nes šie produktai yra tirštesni.

Chia pudingas su trintais vaisiais. Į stiklinę dedame bazinio chia pudingo, ant viršaus  – sutrintų vaisių – kivį, mažą bananą ir saują špinatų. Pabarstome kokoso drožlėmis, moliūgo sėklomis ir papuošiame serbentų šakele.

Chia pudingas su braškėmis. Į stiklinę dedame bazinio chia pudingo, ant viršaus  – sutrintų braškių ir bananų. Pabarstome migdolų drožlėmis.

Chia pudingas su šilauogėmis. Į stiklinę dedame bazinio chia pudingo, ant viršaus uždedame šilauogių. Pabarstome granola, riešutais, kakavos ar užtarkuojame juodo šokolado.

 Cukinijų ir varškės blyneliai

Jums reikės: 200 g varškės, 200 g cukinijų (gryno svorio), 1 kiaušinio, 2 šaukštai miltų (avižinių, grikių ir kt.), saujelė krapų, 1 skiltelė česnako, šiek tiek druskos, pipirų.

Gaminimas: cukiniją sutarkuoti per burokinę tarką ir sumaišyti su žiupsneliu druskos, palikti 5-10 minučių pastovėti, kad cukinija išskirtų sultis. Tada ranka nusunkti tarkių išsiskyrusias sultis (tiesiog imti į saują ir stipriai suspausti). Galima blynelius kepti ir be šio žingsnio, tik tada gali prireikti daugiau miltų.

Tarkius sumaišyti su kiaušiniu, varške, miltais, smulkintais krapais, įspaustu česnako (jeigu nemėgstate, galima jo nedėti), pagardinti pipirais. Dar labai tinka įdėti svogūnų laiškų arba įpjaustyti truputį rūkytos ar sūdytos lašišos. Blynelius kepti įkaitintoje keptuvėje, gražiai apkepant iš abiejų pusių. Patiekti su graikišku jogurtu arba grietine.

 Agurkų sušiai su lašiša ir kreminiu sūreliu

Jums reikės: 4 agurkų (trumpavaisių, vidutinio dydžio), 100 g sūdytos lašišų filė (arba rūkytos),
100 g kreminio sūrio, 1 sauja sezamo sėklų, šiek tiek sojos padažo.

Gaminimas: agurkus nulupti, nupjauti galus ir supjaustyti 1,5 cm storio griežinėliais. Išpjauti griežinėlių vidų (sėklas). Patogiausia tą daryti įrankiu, skirtu obuolio šerdžiai pašalinti, bet tinka ir mažas aštrus peiliukas.

Supjaustyti lašišą kvadratukais, daugmaž 1.5 x 1.5 cm dydžio kubeliais. Į kiekvieną agurko griežinėlį dedame po gabalėlį lašišos, o tarpą (likusią tuščią agurko vietą) užpildome kreminiu sūreliu. Agurkų “sušius” apvoliojame sezamo sėklose. Patiekiame su sojos padažu. Šiuos “sušius” ruoškite prieš pat valgydami, nes ilgiau stovėdamas agurkas pavandenija.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Deimantė Kirvelienė