Vasaris Lietuvoje tradiciškai skelbiamas Burnos vėžio prevencijos mėnesiu. Pagrindinis tikslas – skatinti žmones kuo daugiau žinoti apie burnos vėžį, reguliariai tikrintis, anksti kreiptis pagalbos, nes, tik laiku aptikus ligą, žmogus gali pasveikti. Šis vėžys yra sunkiai atpažįstamas. Lietuvoje nustatoma apie 75–80 proc. pažengusių (trečios, ketvirtos stadijos) burnos vėžio atvejų. Užleistų stadijų burnos vėžio gydymas labai sudėtingas tiek gydytojams, tiek pačiam žmogui.
Burnos vėžys – sudėtinga ir greitai progresuojanti liga. Žmonės sunkiai atpažįsta šią ligą ir dažnai ignoruoja simptomus, į gydytojus kreipiasi , kuomet yra jau pažengusi ligos stadija. Burnos vėžiu dažniau serga vyrai, dažniausiai vyresni negu 40 m. asmenys. Ligai išsivystyti didelę įtaką turi aplaidus požiūris į burnos ertmės sveikatą, žalingi įpročiai.
Paprastai burnos gleivinėje pirmiausia atsiranda iki vėžinių pokyčių. Laiku diagnozavus ir pradėjus šių pakitimų gydymą, reguliariai stebint būklę, piktybinio proceso galima išvengti.
Burnoje pastebėję nerimą keliančių pakitimų, tokių kaip paraudimas ar pabalimas, gleivinės šiurkštumas, sustorėjimas, ilgai negyjančios žaizdelės, opelės, guzelis ar panašiai, žmonės nedelsdami turėtų kreiptis dėl patikros į gydytoją odontologą. Jeigu gydytojas odontologas nusprendžia, jog pacientą reikia išsamiau ištirti, siunčia jį į specializuotą centrą.
Simptomai, padedantys anksti įtarti piktybinį naviką burnos ertmėje:
- Žaizda burnos ertmėje, kuri niekaip negyja;
- Žande atsiradęs sukietėjęs gumbas;
- Baltas ar rausvas lopas, atsiradęs ant dantenų, liežuvio ar kitose burnos vietose;
- Skausmingumas ar jausmas, kad kažkas stringa gerklėje;
- Kramtymo ar rijimo sutrikimai;
- Sunkumai judinant žandikaulį ar liežuvį;
- Liežuvio ar kitų burnos sričių aptirpimas;
- Žandikaulio tinimas, dėl kurio dantų protezai nebesilaiko arba pasidarė nebepatogūs.
Burnos vėžys gydomas šiais būdais:
- Jei naviką įmanoma pašalinti operaciniu būdu, bus siūloma operacija.
- spinduline terapija (radioterapija). Galimas ir plačiai naudojamas spindulinis burnos navikų gydymas. Radioterapija, kaip savarankiškas gydymas, skiriama, kai navikas yra sunkiai prieinamoje operuoti vietoje, pavyzdžiui, burnos gilumoje, ar yra išplitęs, apėmęs ir šalia esančius organus, pavyzdžiui, iš burnos dugno procesas išplitęs į liežuvį bei apatines dantenas. Ji skiriama, kai operuoti negalima dėl kitų sveikatos sutrikimų arba jei pacientas operuotis nesutinka. Radioterapija gali būti atliekama prieš operaciją, siekiant sumažinti naviko apimtį, kad operacija būtų sėkmingesnė. Kartais, kai manoma, jog operacija nebuvo pakankamai radikali, t. y. galėjo likti nepašalintų navikinių ląstelių, spindulinis gydymas skiriamas jau po jos.
- kombinuotu, kai prieš ar po operacijos skiriama radioterapija, kartais ir chemoterapija.
Naudota informacija:
- https://etaplius.lt/naujiena/vasaris-burnos-vezio-zinomumo-menuo
- https://www.vrcp.lt/naujienos/vasaris-burnos-vezio-profilaktikos-menuo/
- https://www.nvi.lt/simptomai/
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė